Pętla Karkonosko-Izerska

A+ A-

PĘTLA KARKONOSKO-IZERSKA - 5-6 lipca 2008 r.
Przełęcz Karkonoska (1197 m.n.p.m.) ponownie do zdobycia

PROGRAM w Świeradowie-Zdroju

  • godz. 13.00 - przyjazd zawodników II etapu
  • godz. 13.45 - START III etapu
  • godz. 15.30 - przyjazd etapu IV - Stóg Izerski
  • godz. 16.15 - start V etapu
 
Czy rekord 35 min. 23 sek. Darka Baranowskiego zostanie pobity?

Najlepszy obecnie polski zawodowy kolarz górski Marek Galiński zapowiedział swój start i chęć ustanowienia nowego rekordu trasy oraz zdobycia głównej nagrody wysokiej klasy roweru szosowego marki Olsh. Ma szanse to uczynić, gdyż ostatnio prezentuje wysoką formę, a jego czas z zeszłego roku jest bliski rekordu (36 min.).


Również sam rekordzista trasy planuje się pojawić, gdyż jak sam mawia, to jedyny w Polsce podjazd który przypomina mu najcięższe wspinaczki na Tour de France czy Vuelta Espania.
Przede wszystkim jest to jednak impreza otwarta, przeznaczona dla amatorów i każdy może w niej uczestniczyć. Zawodowi kolarze nadają jej jedynie odpowiedniego kolorytu. Niemniej, dystanse 141 km pierwszego dnia i 86 km drugiego z sumą przewyższeń ponad 3.000 m eliminuje rowerzystów którzy mało trenują.
Główny organizator Cezary Zamana chce by impreza przyciągnęła jak najwięcej miłośników rowerów, a wspomnienia o niej zostały na długo w pamięci. Dlatego stworzył nowatorską formułę ścigania się na rowerach na zasadach startów wspólnych i wolnych przejazdów. Starty wspólne to odcinki około 30 km, a wolne przejazdy są 15-kilometrowe. Jedynie końcówka wyścigu to krótkie OS-y, ale za to bardzo wyczerpujące.
Trasa wyścigu jest bardzo przemyślana pod względem sportowym (trudność trasy), bezpieczeństwa (starty do OS-ów pod górę i całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego), z zabezpieczeniem medycznym i bufetami na trasie.
Malowniczość trasy nie ma sobie równych, gdyż przebiega po najbardziej atrakcyjnych drogach Kotliny Jeleniogórskiej i Przedgórza Izerskiego, a widok na finałowym podjeździe Przełęczy Karkonoskiej zapiera dech w piersi.

Multimedia