Świeradów-Zdrój

Komety w Górach Izerskich - KONKURS FOTOGRAFICZNY

2013-12-09 11:13:03
A+ A-

Nowa kategoria w konkursie fotograficznym KOMETY W GÓRACH IZERSKICH po rozpadzie komety ISON

Kometa ISON rozpadła się i zawiodła astrofotoamatorów

Nocne niebo w krajobrazie Gór Izerskich

Dodatkowa kategoria w konkursie fotograficznym "Komety w Górach Izerskich"

fot. 2013-11-16_ison-orle.jpg

Ostatnie zdjęcie komety ISON wykonane rano 17 listopada 2013 r., w ST ORLE sprzętem projektu WYGASZ. (fot. Tomasz MrozekObiekt C/2012 S1 (ISON) - "kometa tysiąclecia" 28 listopada 2013 r. przeszła przez peryhelium swej orbity. W ciągu kilku godzin stała się kometą tygodnia. Niestety to dość częsty scenariusz w przypadku komet muskających Słońce.

Liczymy na dowcipne fotograficzne komentarze rozpadu komety, wykonane oczywiście w scenerii Gór Izerskich.

Wciąż też mamy na niebie kometę C/2013 R1 (Lovejoy), która przez następnych kilka tygodni będzie łatwym celem obserwacyjnym. Nadal można ją łatwo obserwować w Izerskim Parku Ciemnego Nieba.

Tymczasem gromadzimy kolejne nagrody dla laureatów konkursu. Wśród nich jest weekend dla dwóch osób w Stacji Turystycznej ORLE, upominki od dwumiesięcznika Urania oraz fragment (5 gramów) meteorytu Gao-Guenie.

Proponujemy więc dodatkową kategorię w konkursie fotograficznym:
"Nocne niebo w krajobrazie Gór Izerskich"

Osoby chcące przesłać parce fotograficzne na ten temat, prosimy o dopisanie jej na karcie zgłoszenia.

Organizatorzy

[Linki:]

Komety w Górach Izerskich http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=1252

Izerska zima z kometami http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=1250

Jak znaleźć kometę? http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=1251

 

 

Towarzystwo Izerskie wraz z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają do udziału w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

fot. Kometa C/2013 R1 (Lovejoy) wykonana w ST Orle w nocy 1 16 na 17 listopada 2013 r. przy pomocy sprzętu obserwacyjnego zakupionego w ramach Projektu WYGASZ

Rok 2013 jest na półkuli północnej rokiem komet. Wiosną obserwowaliśmy dwie komety, z których jedna była bez problemu widoczna gołym okiem, a druga była jasnym obiektem fotograficznym. Jesień i zima to okres widoczności czterech jasnych komet na półkuli północnej. Jedna z nich, C/2012 S1 (ISON), może okazać się jedną z najjaśniejszych komet obserwowanych w ostatnich latach. Może będzie obiektem widocznym nawet w dzień?

Komety są jednak obiektami nieprzewidywalnymi. Potrafią gwałtownie pojaśnieć, a nieraz nie potrafią spełnić oczekiwań obserwatorów i zamiast spektakularnego obiektu zobaczymy tylko słabą mgiełkę ledwie widoczną w lornetce. Mimo to warto na kometę zapolować, a bardzo dobrym miejscem do tego jest Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN).

Warto spróbować zrobić niezapomniane zdjęcie komety widocznej w pięknej zimowej scenerii Gór Izerskich. Od listopada do stycznia kometa ISON będzie dobrze widoczna nad wschodnim i północnym horyzontem. Oprócz tego w zasięgu aparatu ustawionego na pośredniej czułości i przy kilkunastosekundowej ekspozycji będą widoczne jeszcze komety: C/2013 R1 (Lovejoy), 2P/Encke oraz C/2012 X1 (LINEAR). Zachęcamy do zmierzenia się z tym zadaniem, które będzie dodatkowo utrudnione surowymi warunkami panującymi w Górach Izerskich oraz tym, że dobre warunki do fotografowania będą głównie po północy i nad ranem. Zadanie jest wymagające.

  • Aby wziąć udział w konkursie fotograficznym wystarczy sfotografować jedną z trzech komet, widocznych nadchodzącej zimy na północnym niebie.


Życzymy twórczej zabawy!

Organizatorami konkursu są Towarzystwo Izerskie oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Regulamin konkursu
Karta zgłoszeniowa i wymagane dokumenty (PONIŻEJ W PLIKACH)


Strony organizatorów:
Towarzystwo Izerskie http://www.towarzystwoizerskie.org
Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego http://www.astro.uni.wroc.pl

Przydatne strony:
Jak znaleźć kometę?

http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=1251

Izerska zima z kometami

http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=1250

WYGASZ – naukowy projekt na Orlu
http://www.towarzystwoizerskie.org/wygasz-naukowy_projekt_na_orlu

Multimedia

Do pobrania