Świeradów-Zdrój

COOLturalne FERIE 2023 ze Stacją Kultury

2023-03-01 13:00:53
A+ A-

Zajęcia manualne, wycieczki krajoznawcze połączone z grami, teatr i nie tylko – podczas tegorocznych ferii zimowych świeradowskie dzieci nie miały czasu na nudę!

 

WARSZTATY KOMIKSOWE

Cykl zajęć feryjnych rozpoczęliśmy 14 lutego warsztat ami komiksow ymi , które poprowadził pisarz, scenarzysta i autor komiksów - Zbigniew Masternak. Uczestnicy stworzyli swoje własne komiksy o Świeradowie-Zdroju.

 

RUMMIKUB

...to najcichsza gra, jaką dotychczas rozegraliśmy w naszej Stacji Kultury, ale za to jak rozwija planowanie i myślenie strategiczne! 14 lutego podczas warsztatów z Panią Anią Singh ze Świeradowskiej Sekcji Planszówek, szare komórki uczestników zajęć rozgrzane były do czerwoności. Bardzo dziękujemy Pani Ani za wprowadzenie najmłodszych w świat gry. Być może wyrosną z nich przyszli mistrzowie?

 

TEATRALNE CZWARTKI

Dzięki znakomitym aktorom z Teatru Blaszany Bębenek zgromadzona w Stacji Kultury publiczność – zarówno ta młodsza, jak i ta nieco starsza – przeniosła się 16 lutego na chwilę do k rainy ekstrawagancki ego Grincha . Z kolei 23 lutego ten sam teatr zabrał nas w podróż wraz z Baltazarem Gąbką.

 

PROGRAM „COOLTURALNE FERIE ZE STACJĄ KULTURY”

15 lutego rozpoczęliśmy cykl zajęć pt. „COOLturalne ferie ze Stacją Kultury”. Kilkanaścioro dzieci uczęszczających na co dzień do świeradowskich szkół spędz iło aktywnie czas pod okiem doświadczonego opiekuna – Teresy Fierkowicz.

 

Pierwszy dzień rozpoczę to od spotkania z policjantem. P osterunkowy Rafał Tugi wyjaśnił zasady bezpiecznego poruszania się m.in. na stoku narciarskim i po zamarzniętych zbiornikach. Następnie Pani Radna Irena Chmielowska wraz z owczarkiem belgijskim malinois o wdzięcznym imieniu Hunter, poprowadziła zajęcia edukacyjne pod hasłem „Zwierzęta to nie zabawki!”. Nie brakowało także aktywności fizycznej i tak udało się skorzystać z resztek białego puchu.

 

Drugi dzień, prócz porannego, słodkiego poczęstunku – wszak był to Tłusty Czwartek - uczestnicy spędzili na zajęcia ch edukacyjn ych w CEE NATURA 2000 „ Izerska Łąka” . Pani Kasi a Rzeczkowsk a przybliż yła dzieciom ptasi świat, przekaza ła szereg informacji o tym, jak prawidłowo dokarmiać ptaki oraz pokazała jak przygotować smakołyk i dla skrzydlatych przyjaciół.

 

Trzeciego dnia zajęć obchodz ono Światowy Dzień Kota! Z tej okazji dzieci wykona ły prace plastyczne na konkurs w MBP „Izerka” oraz wystawiły przedstaw ienie z kotami w rolach głównych. Na zakończenie ostry wycisk zafundował im Pan Tomek Gajewski, z którym tańczyli i ćwiczyli.

 

Drugi tydzień ferii uczestnicy rozpoczęli pełną przygód wędrówk ą po lesie z Leśnikiem Zygmuntem Czajką. Dowidziel i się dużo o przyrodzie oraz o dokarmianiu zwierząt zimą. Tego dnia naszą Stację Kultury o dwiedzili edukatorzy z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, którzy pokazali najmłodszym , jak działa wirtualna rzeczywistość. Najbardziej jednak uczestnikom zajęć spodobały się warsztaty z druku 3D. Za pomocą pistoletów wydrukowali trójwymiarowe ozdoby.

 

Kolejny dzień, z uwagi na pogodowe fanaberie, rozpocz ęto zawoda mi sportowy mi - pod okiem Pana Mirosława Kijewskiego. Pierwsze miejsce zajęli: Janek, Alan, Karol, Ania i Nina, a drugie miejsce Ola, Iwo, Szymon, Michalina, Sei i Antek. Na trzecim miejscu - Julek, Łukasz, Tosia, Kacper, Daniel i Hania. Później, na zaproszenie Dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych Pani Edyty Malkiewicz oraz Pani Agaty Klecan-Golanowskiej, dzieci udały się na kręgle. Uczestnicy projektu w zięli także udział w zajęciach plastycznych z Panią Małgosią Kupską, na których wykonali własnoręcznie piękne kwiaty z bibuły. Na zakończenie dnia czekał na nich bal karnawałowy, który poprowadziła Pani Joanna Karnia. Wszyscy byli przebrani - tak, że prawie nie dało się ich poznać!

 

Następnego dnia odbyła się wycieczk a autokarow a do Jeleniej Góry, podczas której uczestnicy wzięli udział w pokazie szalonego naukowca w Time Gates - Bramy Czasu oraz zwiedzili Muzeum Karkonoskie.

 

Przedostatni dzień zajęć feryjnych dzieci spędziły na odkrywaniu Czerniawy, a to wszystko dzięki udziałowi w grze „Wehikuł Gersdorfa” oraz „spanku – nocowanku” w Stacji Kultury.

 

Ostatniego dnia projektu uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością i stworzyli własne gry edukacyjne. Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz drobne upominki.

 

 

 

Serdecznie dziękujemy!

Teresie Fierkowicz – nasz ej opieku nce o wielkim sercu;

Bogusi Franckiewicz, Janinie Dering, Małgosi Rojek, Eli Mitkiewicz, Zosi Salawie oraz Staszkowi Fierkowiczowi – niestrudzonym pomocnikom;

Kierowcom ZKM ze Świeradowa-Zdroju – za wszystkie podwózki;

Firmie niem-pol.pl – za bezpieczny tran s port do Jeleniej Góry;

MZS i Paniom ze świeradowskiego przedszkola - za wyborne obiadki;

Panu Zygmuntowi Czajce i Pani Kasi Męcinie z Nadleśnictwa Świeradów – za pokazanie świata leśnych zwierząt;

Panu Posterunkowemu Rafałowi Tugi – za przybliżenie zasad bezpieczeństwa;

Pani Radnej Irenie Chmielowskiej i Hunterowi – za pokaz bezpiecznego podejścia do czteronożnych przyjaciół;

Pani Edycie Malkiewicz i Pani Agacie Klecan-Golanowskiej – za umożliwienie rozegrania turnieju w kręgle;

Pani Małgosi Kupskiej – za cudowne kwiaty z bibuły;

Pani Joasi Karni – za animacje podczas balu karnawałowego;

Panu Tomkowi Gajewskiemu – za tańce i ćwiczenia;

Pani Joannie Adam – za pyszne babeczki;

Kasi Rzeczkowskiej z CEE „Izerska Łąka” - za wspaniałe opowieśc i;

Paniom ze Stacji Kultury – za przygotowanie i koordynację całego projektu;

Rodzicom – za zapisanie nas na COOlturalne Ferie w Stacji Kultury.

Dzieci

 

ORGANIZACJA I FINANSOWANIE:

Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" w Świeradowie-Zdroju.

Multimedia