Świeradów-Zdrój

18.07.09 - Koncert w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej Pro Musica Sakra

2009-07-15 11:30:48
A+ A-

Zapraszamy na Koncert w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej Pro Musica Sakra, który odbedzie się 18 lipca o godz. 16.00 w Kościele Św. Józefa w Świeradowie-Zdroju. 

Na organach zagra: TOMASZ NIESTRÓJ

kontratenor: JAKUB CHOROS

Jeste to już piąty koncert odbywający się w Świeradowie-Zdroju (jeden także w Czerniawie-Zdroju), podczas którego prowadzona jest zbiórka pieniężna na renowację zabytkowych organów.Do tej pory koncerty organizowano również w Lubaniu i Olszynie.

Informacja o organach:

Organy zostały wybudowane przez firmę „Schlag und Sohne” ze Świdnicy prawdopodobnie w 1901 roku. (Przybliżona data oszacowana została na podstawie numeru opus 532). Szczegóły konstrukcyjne tego instrumentu zdradzają,że jego elementy były wykonywane jeszcze w latach 90-tych dziewiętnastego stulecia. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne są szalenie rzadko spotykane na naszym terenie i niezmiernie skomplikowane. Organy mają 10 głosów ( w sumie około 600 piszczałek) rozdysponowanych pomiędzy dwa manuały ( klawiatury ręczne) i pedał ( klawiatura dla nóg)

 

DYSPOZYCJA:

 

I MANUAŁ: Principal 8\', Gambe 8\', Gedact 8\', Octave 4, Rauschquinte 2 2/3\' u 2\'. II MANUAŁ: Salicet 8\', Portunal 8\', Travers Flote 4\'. PEDAŁ: Subbas 16\', Cello 8\'. Manuall koppel, Pedal koppel full, Tremolo

 

Instrument posiada tak zwaną trakturę pneumatyczną, charakterystyczną dla późnych organów romantycznych. Zespół brzmienia odzwierciedla założenia estetyczne muzyki 19-go wieku Organy te zachowały się w 100% swojej substancji z czasów budowy, wszystkie elementy są oryginalne i zachowane w bardzo dobrym stanie. Wykonanie poszczególnych elementów odznacza się aptekarską precyzją. Instrument jest już niestety w stanie ogólnego zużycia. Wnętrze szafy organowej wypełniło się kurzem, który powoduje niszczenie się mechanizmów. We wszystkich elementach drewnianych instrumentu stwierdzono czynne działanie drewnojada. Zabytkowy jest również prospekt tego instrumentu który także wymaga konserwacji.

 

Remont Świeradowskich organów powinien leżeć na sercach całej społeczności. Otrzymaliśmy od historii niezwykle cenny instrument i byłoby grzechem wobec przyszłych pokoleń gdybyśmy pozwolili na jego zniszczenie.

Organizator: Parafia p.w. Św. Józefa w Świeradowie-Zdroju, Jakub Chros

Multimedia