Świeradów-Zdrój

BŁĘKITNY WĘGIEL - CO TO TAKIEGO????

2019-08-12 14:48:40
A+ A-

Coraz więcej mieszkańców Świeradowa-Zdroju decyduje się na zmianę opału na Błękitny Węgiel. To bezdymne paliwo, opracowane przez polskich inżynierów, jest natychmiastowym rozwiązaniem na smog, który tak bardzo zagraża naszemu życiu i zdrowiu.

Mowa o niskoemisyjnym paliwie, które powstało we współpracy z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Dzięki niemu w powietrzu, którym oddychamy, jest znacznie mniej szkodliwych substancji.

Cały sekret tkwi w sposobie jego spalania: odbywa się ono bezdymnie, bez iskier, z błękitnym płomieniem. Wyróżniają go przy tym dodatkowe atuty, jak np. wysoka wartość opałowa, łatwy zapłon i dłuższy czas spalania.

Czy zatem Błękitny Węgiel może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem na palący problem SMOGU? Mimo wielu przeprowadzonych dotychczas działań, ciągle nie obserwujemy znaczącej poprawy jakości powietrza w Polsce. Termomodernizacja budynków oraz wymiana instalacji grzewczych na nowe i ekologiczne są słusznymi pomysłami, jednak też niezwykle czasochłonnymi.

My wszyscy natomiast potrzebujemy zmiany już dzisiaj. Stąd właśnie narodził się pomysł, by emisję szkodliwych substancji, powodujących powstawanie smogu, ograniczyć poprzez produkcję nowego paliwa. Jeśli z jakichś powodów nie jest konieczna wymiana starego pieca na nowy, wystarczy, że dotychczasowy opał wymienimy na ekologiczny i bezdymny.

Przeprowadzone dotychczas

w pięciu miastach Polski testy potwierdziły, że spalanie Błękitnego Węgla w domowym palenisku to aż 10-krotnie niższa niż w przypadku zwykłego węgla emisja pyłów odpowiedzialnych za smog. Jednocześnie do atmosfery trafia aż 20 razy mniej benzo(a)pirenu, czyli silnie rakotwórczego związku z grupy WWA.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu natomiast w swoich badaniach potwierdził, że spalenie 1 tony Błękitnego Węgla, to aż 40 kg mniej szkodliwych substancji w atmosferze (pyłów, B(a)P i SO2) niż w przypadku tradycyjnego węgla.

Czy zatem Błękitny Węgiel ma szansę stać się paliwem przyszłości? Czy już wkrótce wszyscy będziemy oddychać czystym i zdrowym powietrzem? Wszystko na to wskazuje.

W Świeradowie-Zdroju Błękitny Węgiel można kupić na składzie przy ul. Sienkiewicza 4. Jak dotąd mieszkańcy miasta zakupili 35 ton tego paliwa. Podobna ilość sprzedała się w Nowym Sączu. To dwa pierwsze miasta, w których w styczniu rozpoczęliśmy sprzedaż większej ilości, która - jak na eksperyment - jest zadowalająca, ponieważ cały czas dostarczamy do tych miast paliwo i regularnie się ono sprzedaje.

Wiadomo, na początku ludzie kupują po 2-3 worki (w Nowym Sączu węgiel ten przetestowało ok. 250 osób), żeby spróbować, ale mamy już deklaracje na dużo większe zapotrzebowanie na sezon grzewczy 2019-2020.

Referat Ochrony Środowiska,

Gospodarki Odpadami

Urzędu Miasta w Świeradowie-Zdroju

Multimedia