21.03.2009 - Recital Organowy - Festiwal Muzyki Sakralnej

2009-03-02 11:12:53
A+ A-

Szanowni Państwo zapraszamy do udziału w koncercie - Recitalu Organowym Jakuba Chorosa, inaugurującym Festiwal Muzyki Sakralnej w Świeradowie-Zdroju. Recital odbędzie się w Kościele pw. Św. Józefa Oblata w Świeradowie-Zdroju 21 maraca br. o godz. 18.30.

PROGRAM>>>

Organizacja w świeradowskim kościele Festiwalu Muzyki Sakralnej jest nieprzypadkowa, bowiem przyświeca temu żbożny cel - renowacja zabytowych organów, znajudących się właśnie w tym kościele. Instrument jest już, niestety, w stanie ogólnego zużycia. We wszystkich elementach drewnianych stwierdza się czynne działania drewnojada.  Inwestorski kosztorys prac konserwatorskich opiekwa na kwotę 81.400 zł. Parafia podjęła już kroki umożliwiajace korzystanie z państwowych dotacji na remonty zabytków, jednakże są to środki niewystarczające.

Wszystkie datki zebrane podczas koncertów zostaną przeznaczone na renowację instrumentu.

O ORGANACH: Organy zostały wybudowane przez firmę Schlag und Sohne ze Świdnicy, prawdopodobnie w 1901 r. Szczegóły konstrukcyjne tego instrumentu zdradzają, że jego elementy wykonywane były jeszcze w latach 90. XIX stulecia. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne są szalenie rzadko spotykane na naszym terenie i niezmiernie skomplikowane. Organy mają 10 głosów (w sumie 600 piszczałek) rozdysponowanych pomiędzy dwa manuały i pedał. Instrument posiada tak zwaną trakturę pneumatyczną, charakterystyczną dla późnych organów romantycznych. Zespół brzmienia odzwierciedla założenia estatyczne muzyki dziewiiętnastowiecznej.

 

 

Multimedia