Świeradów-Zdrój

WIEŻA WIDOKOWA NA CZERNIAWSKIEJ KOPIE

  • czerniawska, Świeradów-Zdrój

A+ A-

Wieża widokowa została zbudowana na szczycie Czerniawskiej Kopy, w tym samym miejscu, w którym stała wiele lat temu jej poprzedniczka, znana nam tylko z fotografii. Wykonana została z wytrzymałego drewna modrzewiowego. Jej wysokość to 15 m i posiada dwa tarasy widokowe. Równocześnie pomieści około 20 osób. Obok wieży zbudowane zostały miejsce do wypoczynku i stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych Singletrack. Wieża została oddana do użytku w listopadzie 2019 r.

 

Projekt „Przygoda w górach” Leśny Kompleks Promocyjny „Sudety Zachodnie”, w skład którego wchodzi Nadleśnictwo Świeradów został powołany piętnaście lat temu, aby promować wyjątkowość lasów Gór Izerskich pod względem przyrodniczym, turystycznym i historycznym. Tereny nadleśnictwa Świeradów przyciągają coraz większą ilość turystów z Polski i zza granicy. Goście przebywający na naszym terenie są zainteresowani przyrodą a wychodząc na szlaki turystyczne chcą zobaczyć to co najpiękniejsze i najcenniejsze. Bardzo nam zależy na tym, aby turystyka nie zakłócała naturalnego tętna przyrody. Chcemy zapewnić jak największą ilość atrakcji na istniejących już szlakach turystycznych, jednocześnie przekazując najciekawsze informacje w przystępny sposób. Tak powstał pomysł na transgraniczny projekt „Przygoda w górach”. Chcemy w nim przedstawić dziedzictwo naturalne i kulturowe Gór Izerskich, ale także Gór Żytawskich. Partnerem projektu jest Miasto Zittau. „Przygoda w górach” to kilka inwestycji po dwóch stronach granicy:

- budowa wiaty turystycznej na Górze Zajęcznik,

- odbudowa wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie,

- budowa trasy turystycznej „Przygoda w górach”

- przywrócenie do użytku teraz=sy Goldbachweg

- poprawa dostępności turystycznej wokół Kelschstein.

Wiata turystyczna została oddania do użytku turystów już w lipcu, jest zwieńczeniem ścieżki edukacyjnej Zajęcznik, łatwo do niej trafić poruszając się zielonym, lub czarnym szlakiem turystycznym. Trzecim elementem „Przygody w górach”, scalającym wszystkie inwestycje po obu stronach granic będzie ścieżka turystyczna, przebiegająca po fragmencie nieczynnego już toru bobslejowego. Stanie się dużą atrakcją dla spacerujących czarnym szlakiem turystycznym, oraz alternatywą dla czerwonego szlaku. Zawierać w sobie będzie trzynaście punktów, które opowiedzą o sporcie, budownictwie, przyrodzie i historii Gór Izerskich i Żytawskich. Na ścieżkę zapraszamy wiosną 2020 roku. Spacer po nowych atrakcjach uatrakcyjni aplikacja mobilna, zawierająca rozszerzone informacje, audiodeskrypcja dla osób niedowidzących, oraz zestaw scenariuszy zajęć do przeprowadzenia lekcji przez nauczycieli. „Przygoda w górach” powstaje dzięki dofinansowaniu w 85% z Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 – Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe.

Multimedia