Świeradów-Zdrój

Astronomia na "Izerskiej Łące"

A+ A-

Astronomia na „Izerskiej Łące” 13-16 sierpień 2019r.

Zapraszamy na ciekawe wykłady prowadzone przez Pana Pawła Ziemnickiego. Paweł Ziemnicki od 2011 roku zaangażowany w popularyzację wiedzy astronomicznej. Przez ponad pięć lat opowiadał o niebie w warszawskim Planetarium Niebo Kopernika w Centrum nauki Kopernik. Później pełnił rolę redaktora naczelnego portalu internetowego Space24.pl. Jako dziennikarz robił wywiady z prof. Aleksandrem Wolszczanem, astronautą USA Harrisonem Schmittem, który chodził po Księżycu, szefami Europejskiej Agencji Kosmicznej czy Europejskiego Obserwatorium Południowego. Obecnie zaangażowany w pracę związaną z przemysłem kosmicznym. Autor książki „Kosmos. Gwiezdna podróż”. Szczęśliwy mąż i tata dwójki dzieci.

Program wykładów:

Wtorek 13 sierpnia Planety krążące wokół Słońca, wykład godz. 16.00

Przy okazji tego wykładu dowiemy się jakie ciało niebieskie uznawane jest za planetę i dlaczego Pluton nie należy już dzisiaj do tej elitarnej grupy? Ile mamy planet w naszym układzie planetarnym i na jakie grupy możemy je podzielić? Które z nich da się zobaczyć na niebie gołym okiem i jak one na tym nocnym nieboskłonie wyglądają? Dlaczego nigdy nie dostrzeżemy Wenus w środku nocy?

Środa 14 sierpnia

Księżyce w Układzie Słonecznym wykład godz. 16.00

Przy okazji tego wykładu porozmawiamy o jedynym naturalnym satelicie Ziemi. Dlaczego jego obraz na niebie zmienia kształt? Jak daleko znajduje się Księżyc? Ilu ludzi stanęło dotychczas na jego powierzchni, i czy to prawda, że ich ślady można tam zobaczyć po dziś dzień? Opowiemy także o księżycach innych planet Układu Słonecznego, w tym również takich, co do których naukowcy podejrzewają, że może tam istnieć życie…

oraz

wykład połączony z nocnym obserwowaniem nieba, start godz. 20.30 (Dzień obserwacji nieba może ulec zmianie, jest to uzależnione od pogody. Obserwacje mogą się odbyć we wtorek jak i we czwartek 13 lub 15 sierpnia. Informacje na temat ewentualnych zmian będą podane na stronie miasta oraz na stronie facebookowej „Izerskiej Łąki”). Podczas tego spotkania dowiemy się co nieco o obserwacji nocnego nieba. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby była udana? Co można zobaczyć? Jaki sprzęt może być przydatny, ale przede wszystkim: co ciekawego można ujrzeć gołym okiem? Jak odróżnić planetę od gwiazdy?

Czwartek 15 sierpnia

Fakty i mity na temat zodiaku, wykład godz. 15.30

Dowiemy się jaka jest różnica pomiędzy znakiem zodiaku a gwiazdozbiorem zodiakalnym oraz dlaczego obecność Słońca w poszczególnych znakach zodiaku na niebie rozmija się z jego obecnością w konkretnych gwiazdozbiorach. W jakim gwiazdozbiorze Słońce jest najdłużej w ciągu roku, a w jakim najkrócej? Czym w ogóle jest dziś gwiazdozbiór?

Piątek 16 sierpnia

Księżyce w Układzie Słonecznym, wykład godz. 11.00

Informujemy jednocześnie, ze w tych dniach i godzinach kiedy odbywają się wykłady; prezentacji standardowej nie ma.

Multimedia