Świeradów-Zdrój

1 rozeta – XII w. - FLINS

  • Świeradów-Zdrój

A+ A-

Rozety z historią w tle

Na przełomie roku 2013/2014 w chodniku położonym przy ul. Wyszyńskiego umieszczono 8 dekoracyjnych rozet, które swoją treścią nawiązują do najważniejszych dat w historii Świeradowa-Zdroju. Rozety składają się z bloków granitowych w kształcie koła o średnicy 1 metra, a na każdym z bloków wykonane zostały płaskorzeźby. Obwoluta koła wykonana została z kilku rzędów naprzemiennie ułożonej kostki granitowej i bazaltowej. Wykonawcą płaskorzeźb jest Maciej Wokan.


Legenda O Flinsie. Jest to opowieść o słowiańskim bożku, którego czcili pątnicy łużyccy zamieszkujący te tereny. Flins była to postać mężczyzny trzymającego w ręku płonącą pochodnię, z małym lwem na ramieniu, od którego pochodziła serbołużycka nazwa Lawjenc. Kult ten utrzymywał się przez długie wieki, a jego największe obrzędy obchodzono podczas nocy kupały. Kapłan przyodziany w białą szatę występować z kogutem – ptakiem związanym z kultem słońca i ognia.

Kult Flinsa kwitł początkowo na górze Landeskrone w Görlitz w Niemczech, jednakże podbijani przez Niemców w ramach „chrześcijańskich misji” nawrócenia, posąg wrzucono do rzeki Szprewy. Wkrótce jednak Lawjenca wyłowiono i urządzono mu nową świątynię w Działoszynie niedaleko Bogatyni. Tropiciele nie dawali za wygraną, odnaleźli nowe miejsce „bezbożnego kultu”. Łużyczanie mieli dwa wyjścia – pierwsze to przyjąć religię wroga albo uciekać. Większość wybrała nową religię, pozostała grupa uciekła zabierając ze sobą złotą figurę, osiedlając się na wzgórzu Wyrwak w okolicach Mirska. Miejsce zamieszkania zmieniali jeszcze wielokrotnie, aby ostatecznie przenieść go w Góry Izerskie niedaleko Źródeł rzeki Kwisy. Nieustannie nękani Łużyczanie, ukryli Flinsa w głębokiej górskiej jaskini znajdującej się pod górą Biały Lwiniec niedaleko Świeradowa. Wejście do jaskini zasypano rumowiskiem skalnym, gdzie najprawdopodobniej skrywa się do dziś. Dziś Flins kojarzony jest jako dobre bóstwo przynoszące swym wyznawcom pomyślność i dobrobyt.  

Multimedia

Mapa