Świeradów-Zdrój

Leśna Brać Księstwa czocha

A+ A-

Poniedzielski, Radek i Orfeusz… w powiecie

12 września br. na dziedzińcu Zamku Czocha odbędzie się czwarta edycja wydarzenia pn. ,,Leśna Brać Księstwa Czocha”. Podczas uroczystości poznamy nowego władcę fikcyjnej jednostki terytorialnej położonej w granicach naszego powiatu. Do tej pory tytuł książęcy przez rok niepodzielnie dzierżył Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy.

Na mieszkańców i przybyłych do naszego Księstwa przy okazji czeka sporo atrakcji m.in. pokazy rycerskich walk, akcja ,,Zielony Rower”, stoiska z regionalnymi produktami, plac zabaw dla dzieci czy występy gwiazd.

Podczas tegorocznej edycji księstwa na scenie zobaczymy grecką grupę Orfeusz, zespoły folkowe Szyszak oraz Roderyk, lubańską grupę Bez Nazwy Lirycznie, Janusza Radka oraz satyryka Andrzeja Poniedzielskiego.

12 września będzie dniem otwartym dla wszystkich mieszkańców powiatu i będzie promował zdrowy wypoczynek na świeżym powietrzu. Doskonałą formą wspólnej rekreacji będzie zwiedzenie nowego szlaku turystycznego na trasie Zamek Czocha – Zamek Świecie. Ten 10-kilometrowy odcinek łączy oba zamki i przebiegać będzie terenami atrakcyjnymi widokowo, m.in. przez domek myśliwski ostatniego właściciela zamku Czocha. Ruiny dawnej leśniczówki zostały wiosną br. oczyszczone dzięki staraniom członków Stowarzyszenia „Zamek Czocha”. To właśnie to stowarzyszenie, dzięki wsparciu finansowemu z budżetu powiatu wyznaczyło ten nowy szlak.

Wielkim wydarzeniem będzie występ Janusza Radka, wokalisty i aktora teatralnych inscenizacji muzycznych Na zamku odbędzie się recital NA GŁOS I RĘCE, z akompaniamentem pianisty, złożony z piosenek pochodzących z różnych programów. Niewątpliwie jest jakaś magia w takich kameralnych, akustycznych spotkaniach – kiedy słychać ciszę między dźwiękami i kiedy całą uwagę można skupić na jednym punkcie sceny, tym najważniejszym. I w takiej właśnie atmosferze Janusz Radek brzmi niezwykle ciekawie i niepostrzeżenie wciąga widzów do wspólnego muzykowania – choć instrument na scenie jest tylko jeden. A właściwie dwa…

Na koniec wystąpi Andrzej Poniedzielski. Będzie to moment dla wszystkich zmęczonych prozą dnia codziennego. Recital w wykonaniu artysty to prawdziwy rarytas dla wielbicieli dobrej, mądrej satyry, przeciwstawiającej się medialnym trendom. Wieczór humoru niezwykle inteligentnego, a zarazem „łagodnego”. W programie satyryczne komentarze do aktualnej rzeczywistości w formie piosenek i monologów.

W organizację tegorocznego wydarzenia włączyli się Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Nadleśnictwo Świeradów, Miasto i Gmina Leśna oraz Zamek Czocha.

Wielką tajemnicą pozostaje wciąż informacja kto przejmie książęce insygnia.

Multimedia

Mapa