Świeradów-Zdrój

PRO MUSICA SAKRA

  • March 26, 2011, 6:30 PM-9:30 PM

  • Kościół pw. Św. Józefa

A+ A-

Rozpoczynamy trzecią już edycję festiwalu muzyki sakralnej PRO MUSICA SACRA w intencji remontu kościelnych organów.

  • 26 marca o godz. 18.30 - Kościół pw. Św. Józefa, koncert wykona w całości Jakub Choros na organach solo.
  • 9 kwietnia o godz. 16.00. To będzie wydarzenie wyjątkowe, usłyszymy bowiem drugą część wielkiego oratorium „Mesjasz” G. F. Haendla w znakomitym wykonaniu: Olga Ksenicz – sopran, Maria Zawartko – alt, Piotr Chmaj – tenor, Jerzy Butryn – bas, Tomasz Niestrój – organy, Karolina Karkucińska - organy.

Poprzednie dwa sezony zamknęliśmy stanem konta 8.484 zł, oprócz tego ks. Franciszek Molski od samego początku swojej pracy w naszej parafii sukcesywnie odkładał pieniądze z myślą o remoncie organów, dokładając do naszych zbiórek kolejne 10.000 zł. Tak więc na renowację instrumentu mamy w tej chwili kwotą 18.484 zł, choć to zaledwie niespełnałna jedna trzecia środków potrzebnych na sfinalizowanie projektu (kosztorys opiewa na ponad 80 tys. zł), proboszcz podjął odważną decyzję, aby prace konserwatorskie podjęto już w tym roku. Zgodnie z planem naszych działań firma organmistrzowska powinna wkroczyć do pracy przy naszym instrumencie w połowie maja bieżącego roku.

W związku z tym koncerty zaplanowane na weekend majowy będą ostatnimi, w czasie których będziemy mogli wykorzystać organy, później instrument zostanie rozebrany i nie będziemy używany aż do zakończenia prac konserwatorskich.

Na szczęście z inicjatywy pomocy wyszły władze wrocławskiej Akademii Muzycznej, które patronują naszemu przedsięwzięciu, zapewniając pomoc w organizacji koncertów do końca bieżącego roku - bez udziału organów. Abyśmy jednak mogli sfinalizować projekt remontu instrumentu jeszcze w tym roku, potrzebna będzie także i Państwa pomoc. Dzięki zaangażowaniu ze strony Akademii będziemy mogli zaprosić Państwa na wspaniałe koncerty na najwyższym poziomie, w wykonaniu zarówno profesorów, jak i studentów uczelni. W koncertach, jak już Państwo wiedzą, uczestniczyć można bez konieczności kupowania biletów, zachęcamy więc serdecznie do jak najczęstszego uczestnictwa i do udziału w towarzyszących im kwestach. Głęboko wierzymy, że ofiarność tegorocznej publiczności pozwoli nam na sprawne przeprowadzenie prac w trakcie tegorocznego sezonu koncertowego.

Akcję wspomóc można także dokonując wpłaty przelewem na konto Fundacji na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej Świeradów-Czerniawa, nr konta 66 1090 1997 0000 0001 0236 0584, z tytułem „PRO MUSICA SACRA”.

Oprócz tego w przygotowaniu jest nagranie płytowe z muzyką organową z udziałem Jakuba Chorosa. Mamy nadzieją, że wydawnictwo to będzie dostępne już na koncercie inauguracyjnym. Dochód ze sprzedaży tej płyty zasili konto remontu organów, a także konserwacji zabytkowych organów w Mysłakowicach).

Anna Panek.