Świeradów-Zdrój

Koncert Chóru męskiego "AKORD" ze Swarzędza

  • April 25, 2009, 4:00 PM-7:00 PM

  • Hala Spacerowa Dom Zdrojowy

A+ A-

Zapraszamy na występ Chóru męskiego AKORD ze Swarzedza

25 kwietnia 2009 r. o godz. 16.00

miejsce: Hala Spacerowa Dom Zdrojowy

wstęp wolny

INFORMACJE O CHÓRZE:

Chór Męski „Akord” powstał przy Cechu Stolarzy Swarzędzkich w roku 1958 z inicjatywy Starszego Cechu Sylwestra Rychlewskiego. Chór po raz pierwszy wystąpił w kościele św. Marcina w Swarzędzu na uroczystości 50-lecia pożycia małżeńskiego Marii i Tomasza Maćkowiaków. Pierwszym dyrygentem został Kazimierz Antkowiak – junior, a zespół liczył 25 śpiewaków. Chór od początku swego istnienia swoim śpiewem uświetniał wszystkie ważne wydarzenia i uroczystości cechowe, miejskie i kościelne. Uczestniczył także w przeglądach artystycznych. W roku 1965 dyrygentem zespołu został muzyk Antoni Grochowalski. W roku 1966 zespół przyjął nową nazwę Rzemieślniczy Chór Męski przy Cechu Stolarzy Swarzędzkich.
Z inicjatywy Antoniego Grochowalskiego powstał również Chór Chłopięco - Męski przy Cechu Stolarzy Swarzędzkich, a po ponownym objęciu dyrygentury przez Kazimierza Antkowiaka powołano również Chór Żeński, który jednak nie przetrwał próby czasu. W latach sześćdziesiątych chór występował, obok licznych uroczystości na terenie gminy, na przeglądach zespołów artystycznych uzyskując wiele znaczących wyróżnień. Chór występował zawsze w czasie uroczystości najpierw kościelnych, a następnie miejskich poświęconych św. Józefowi.
Od 19 marca 1990 r. i śmierci w tym dniu Kazimierza Antkowiaka, chórem kieruje do dnia dzisiejszego – jego córka Jadwiga Maćkowiak, absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej. Po roku 1990 chór występował również na Litwie, Łotwie i wielokrotnie w Niemczech. Te ostatnie występy związane były z partnerskimi stosunkami z niemieckim chórem „Concordia” z Ronnenbergu. Chóry „Akord” ze Swarzędza i „Concordia” z Ronnenbergu odebrały olbrzymią rolę w budowaniu partnerskich stosunków między Swarzędzem i Ronnenbergiem oraz mieszkańcami tych miast. Od 16 grudnia 1996 roku chór działa jako Stowarzyszenie Śpiewacze „Akord” przy Cechu Stolarzy Swarzędzkich. W roku 2008 chór obchodzi 50-lecie swego istnienia.

Multimedia