Świeradów-Zdrój

COOLTURALNE WAKACJE - 7-18.08.2023 r.

2023-08-16 21:47:14
A+ A-

 

COOLturalne Wakacje Świeradów-Zdrój 2023

 

CYKL I - 07-11.08.2023 r.

DZIEŃ 1 Coolturalnych wakacje w Stacji Kultury za nami.

Dzisiejsze zajęcia były różnorodne, a zaczęły się od bezpieczeństwa w górach - zajęcia prowadził Pan Tomasz Mitkiewicz GOPR-owiec, instruktor narciarski i rowerowy. Pan Tomek nauczył nas jak należy zachowywać się w górach i jak pomagać innym, pozwolił nam nawet na sobie poćwiczyć, teraz będzie zdrowy jak rybka .

Tutaj na Stacji Kultury mamy naszą bazę, to tzw. GNIAZDO, bo gniazduje tu grupa Świeradowskie Orły, a teraz i my .

Później Pani Dorota Marek dyrektor Stacji Kultury powierzyła nam WAŻNE zadanie bycia AMBASADORAMI dobrego wychowania, wspólnie przypomnieliśmy sobie o zasadach dobrego wychowania, pomagania sobie i wspierania się, obiecujemy będziemy godnie i kulturalnie reprezentowali naszą Stację Kultury.

Następnie udaliśmy się do Izerka - Miejska Biblioteka Publiczna Świeradów-Zdrój na zajęcia pt. Wakacje mogą być .. . W Izerce", które prowadziła Pani Iwonka. Obejrzeliśmy także wystawę poświęconą historii naszego miasta, to była tak podróż w czasie.

Po pysznym obiedzie rozwiązywaliśmy quest w Nadleśnictwo Świeradów "Izerska Chata".

Po powrocie do naszej bazy czyli Stacji Kultury poznaliśmy zasady gry w bulle, już wiemy co to świnka, a Wy wiecie? Potrenowaliśmy nawet trochę pod czujnym okiem Pani Dorota Marek , mięliśmy małe zawody, ale jak tylko poprawi się pogoda robimy zawody w terenie, będziemy nie do pobicia.

Na koniec po krótkiej przerwie wzięliśmy udział w spektaklu teatralnym Wernyhora na Stacji Kultury i takim kulturalnym akcentem zakończyliśmy 1 dzień Coolturalnych wakacji.

Acha i co najważniejsze, czuwa nad nami Pani Teresa Fierkowicz , więc nie martwcie się.

 

DZIEŃ 2 COOLturalnych wakacje w Stacji Kultury za nami.

Wtorkowa pogoda chciała nas odstraszyć i nakłonić do rezygnacji z odwiedzin w ogrodzie miłośniczki roślin i pasjonatki u Pani Ireny Marciniak na ul. Nadbrzeżnej, która poprowadziła nam zajęcia w swoim ogrodowym królestwie. Zapoznanie z literaturą, oglądanie kronik, rozmowa o kwiatach i spacer połączony z pokazem i nazywanie poszczególnych roślin oraz degustacja jabłek, porzeczek, malin i rabarbaru był wstępem do praktycznych działań polegających na sadzeniu kwiatków zakupionych nam przez Stacja Kultury - Serce Miasta Świeradów-Zdró j (efektów naszej pracy szukajcie w jutrzejszym poście ) Niektórzy przygotowali nawet po 4 doniczki z sadzonkami, które każdy zabrał ze sobą do domu. Po drodze na zajęcia i w wracając po nich podziwialiśmy ogrody, ogródki i nawet plantacje lawendy Manufaktura Lawendowy Motyl Świeradów-Zdró j nad którą obserwowaliśmy mnóstwo owadów, a w większości barwnych motyli i trzmieli.

Po obiedzie czas na zabawę i grę w bule które bardzo przypadły nam do gustu.

A wieczorem? SPANKO/NOCOWANKO w Orlim Gniździe w Stacji Kultura. W ramach nocnych zajęć mięliśmy ognisko, spacer nocą z latarkami, wieczór legend i dyskoteka. Bawiliśmy się też w teatr cieni, było naprawdę strasznie. Dziękujemy Pani Dorota Marek za zorganizowanie ogniska, zakup kiełbasek i swoją obecność, Panu Tomkowi Markowi i Panu Jackowi za drewno i przygotowanie watry, Pani Joanna Adam za pyszną drożdżówkę która zniknęła z blaszki w oka mgnieniu.

 

DZIEŃ 3 COOLturalnych wakacje w Stacji Kultury za nami.

Deszczowa środa uśpiła nas, nikt nie miał ochoty na poranną pobudkę po atrakcjach spanka/nocowanka dopiero Iga zarządziła alarm i zaczęło się wspólne przygotowanie śniadania i szykowanie na wyjazd do CEE IZERSKA ŁĄKA na zajęcia edukacji przyrodniczej. Przejazd komunikacja miejska skrócił i uatrakcyjnił nam drogę, ale też był dla nas pouczający. Na Izerska Łąka Pan Marcin na naszą prośbę poprowadził nam warsztaty o gwiazdach, kosmosie i Parku Ciemnego Nieba (podczas spaceru na spanku/nocowanku oglądaliśmy rozgwieżdżone niebo), a następnie starsze dzieci prowadziły obserwacje różnych preparatów przez mikroskop, lupki, a druga grupa przygotowała sobie maski różnych zwierzaków.

Powrót autobusem miejskim ponownie "uratował" nas przed wędrówką mokrymi po ulewie ścieżkami.

Po przepysznym obiedzie czas upłynął nam na pakowaniu i sprzątaniu naszej bazy po spanku/nocowanku i zabawach konstrukcyjny.

 

DZIEŃ 4 COOLturalnych wakacje w Stacji Kultury za nami.

Dzisiaj delikatnie zwolniliśmy i ....... wzięliśmy udział w zajęciach kulinarnych przygotowanych przez Panią Anna Czytowska z KGW My, dziewczyny z Czerniawy , ależ one były ciekawe, a jakie smaczne - mniam. Kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki, które sami przygotowaliśmy sprawiły nam mnóstwo radości i były nauką samodzielności, a dodatkowo poczęstowaliśmy nimi wszystkie Panie ze Stacji Kultury i zebraliśmy same pochwały, sami zobaczcie na zdjęciach jak wszystko smakowicie wyglądało. Dziękujemy Pani Aniu .

Po pysznym, jak zawsze, obiedzie malowaliśmy kamyki i wykonaliśmy, pod okiem Pani Grażyna Kasprzak , pracę plastyczne inspirowane legendami.

 

DZIEŃ 5 COOLturalnych wakacje w Stacji Kultury za nami.

ze względu na deszczową pogodę, cały tydzień czekaliśmy na wycieczkę do Szklarskiej Poręby, która rozpoczęliśmy od Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Lasy Państwowe , gdzie otrzymaliśmy pakiety gry terenowej "Leśny Szlak Odkrywców" za co serdecznie dziękujemy. Wyruszyliśmy na szlak szukać ukrytych punktów zabawy. Zaliczyliśmy trzy znajdujące się na 16. kilometrowej trasie, Pani z Nadleśnictwa obiecaliśmy, że resztę zrobimy z rodzicami.

Następnie spacer po centrum Szklarskiej i pędem do Dinoparku, gdzie spędziliśmy trzy godziny na beztroskiej zabawie, oglądaniu dinozaurów, zajęciach na Leśnej Ścieżce Odkrywców, wspinaczce na skałki i leniuchowaniu na leżaczkach.

Po powrocie do Stacja Kultury - Serce Miasta Świeradów-Zdrój czekały na nas Panie tam pracujące, które wręczył nam certyfikaty ukończenia COOLturalnych Wakacji i drobne prezenty niespodzianki, a wśród nich wyjątkowa odznaka COOL turalnych uczestników! Były podziękowania, śpiewy i żal, że to już koniec naszych zajęć.

Dziękujemy z całego serca:

- Pani Ani za opiekę podczas wycieczki,

- Paniom Beata Rosicka i Joanna Krajewska że Stacji za cierpliwość na nasze hałasy, pomoc, oprowadzanie, dyplomy i uśmiech,

- a Pani Dorota Marek za pomysły, opiekę, organizacje, ognisko, kiełbaski, spanko/nocowanko, transport naszych kwiatków i ich zakup i bycie zawsze i wszędzie razem z nami.

- dziękujemy Panu Burmistrzowi Rolandowi Marciniakowi za dofinansowanie naszych wakacji, bez tych środków nasze wakacje nie doszłyby do skurku,

- Pani Jolanta Bobak za pomoc w organizacji naszych wakacji,

- oczywiście nie byłoby tak fajnie gdyby nie opieka naszej kochanej Teresa Fierkowicz , Pani Teresko DZIĘKUJEMY najpiękniej jak się da, do podziękować przyłączamy się my SUPER EKIPA Stacji Kultury, a na koniec tak naprawdę BRAWA się należą wszystkim i dzieciom i rodzicom i opiekunom i organizatorom i wszystkim naszym przyjaciołom i instytucją finansującym - WIELKIE BRAWA!!!!!

.

 

CYKL II - 16-18.08.2023 r.

DZIEŃ 1, cykl II COOLturalnych wakacje w Stacji Kultury za nami.

COOLturalna OLIMPIADA SPORTOWA

Dzisiaj odbyliśmy dwa turniej: turniej minigolfa i rozgrywki w bule. Zajęcia były połączeniem i zabawy i rywalizacji z zachowaniem zasad fair play. Poznaliśmy zasady, oswoiliśmy się ze sprzętem i z boiskiem, czy wiedzieliście, że w Miasto Świeradów-Zdrój jest boisko do gry w bule??? My już to wiemy. Po zapoznaniu się z zasadami rozpoczęliśmy ZAWODY.

Walka była zacięta, a wyniki przedstawiają się następująco:

Minigolf grupa starsza:

I miejsce Zuzia

II miejsce Szymon

III miejsce Mariusz.

Grupa młodsza:

I miejsce Fryderyk,

II miejsce Sei,

III miejsce Emilia.

Bule:

I miejsce Fryderyk, Antek i Maciek Maciek

II miejsce Emilia, Sei, Zuzia i Bartek

III miejsce Julia, Kornelia, Kuba

Wszystkim poszło świetnie, BRAWA dla wszystkich .

 

DZIEŃ 2, cykl II COOLturalnych wakacje w Stacji Kultury za nami.

Dzisiaj wybraliśmy się do Wełniana Przystań - bacówka Izerska na zaproszenie Pani Moniki i Pana Łukasza Paczyńskich. Wełniana Przystań jest ostoją dla zwierząt domowych takich jak: świnki getymskie, owieczki rumuńskie, krowy, konie i źrebaczek, któremu dzieci nadały imię Stefan, kury z kurczaczkami, perliczki, pieski z cudnymi szczeniaczkami i ozdobą woliery paw, od Pani Moniki dostaliśmy nawet pawie pióra na pamiątkę, jedno przekazaliśmy na Stację Kultury, tam możecie je obejrzeć. Dziękujemy także Panu Bartosz Bień za pokazanie nam życia zwierząt. Po zwiedzeniu zwierzęcego królestwa podziwialiśmy medale i puchary, które zdobył Pan Łukasz Paczyńsk i w zawodach psich zaprzęgów, czy Wy wiecie, że Pan Łukasz zdobył III miejsce na Mistrzostwach Świata Psich Zaprzęgów w klasie MID 12 psów??? My już wiemy, jesteśmy dumni i GRATULUJEMY Panu Łukaszowi .

Później, jak zawsze pyszny obiad, już nasz ostatni podczas tych wakacji, pięknie podziękowaliśmy Paniom kucharkom z Przedszkole Miejskie W Świeradowie-Zdroju za nasze pełne brzuszki.

Po obiadku ruszamy do Bambino-Ski&Bike gdzie szalejemy na Fun Parku, tzn. mamy zajęcia rekreacyjno-sportowe bardzo fajne i zdrowe , dziękujemy Panu Tomasz Mitkiewicz i Tomasz Marek oraz całej ekipie Fun Parku za super zabawę.

 

DZIEŃ 3, cykl II COOLturalnych wakacje w Stacji Kultury za nami.

Dzisiaj ostatni dzień naszych COOLturalnych wakacji w którym to, pojechaliśmy do kina w Jeleniej Górze na film animowany pt. "Mavka i strażnicy lasu". Była to opowieść o mityczna opiekunce lasu i skrytego w puszczy źródła życia, których musi bronić przed chciwością bezdusznej księżniczki.

Po seansie spacerowaliśmy po galerii handlowej poznając zasady obowiązujące w tego typu obiektach, że szczególnym naciskiem na zwroty grzecznościowe.

Drogę powrotną umiliły nam cudowne widoki Karkonoszy, Gór Izerskich oraz opowieści Pani Teresa Fierkowicz o ciekawych miejscach znajdujących się w tych górach i wspólnie doszliśmy do wniosku, że mieszkamy w naprawdę pięknym miejscu.

Po powrocie w Stacji Kultura odbyła się uroczystość podsumowania zajęć. Wszyscy otrzymali certyfikaty ukończenia zajęć, upominki i dyplomy za Olimpiadę Sportową w minigolfa i bule. Podsumowaniem była piosenka "Dziękujemy za zajęcia raz i dwa...." oraz podziękowania dla Pani Elżbieta Mitkiewicz za opiekę podczas wycieczki, Pani Dyrektor Dorota Marek za organizację całych COOLturalnych Wakacji i wielkie serducho, wspaniałym Paniom ze Stacja Kultury - Serce Miasta Świeradów-Zdrój Asi, Beacie i Dianie za dyplomy, cierpliwość i wyrozumiałość, Pani Teresa Fierkowicz za to, że przez cały ten czas była z nami i opiekowała się nami wspaniale. W nasze COOLturalne Wakacje zaangażowało się wiele innych osób, mieszkańców naszego miiasteczka, którym co prawda już dziękowaliśmy, ale jeszcze na koniec, WIELKIE DZIĘKUJEMY i do zobaczenia podczas zajęć powakacyjnych.

 

Zajęcia dofinansowane ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Stacja Kultury - Serce Miasta Świeradów-Zdrój - za co dziękujemy .

 

Wydarzenie organizowane prz ez:

Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" w Świeradowie-Zdroju.  

 

 

 

 

Multimedia