Świeradów-Zdrój

KONCERTY ORKIESTRY DAS GROSSE FREIE 10-15.07.2023 r.

2023-07-17 15:37:59
A+ A-

W dniach 9-16.07.23 gościliśmy w Świeradowie Zdroju już po raz 4-ty niemiecką orkiestrę Das Grosse Freie, grająca na rogach, pochodzącą z okolic Hanoweru , która to swoją nazwą „Wielka Wolność” nawiązuje do średniowiecznego przywileju jakim to książęta Dolnej Saksonii obdarzyli grupę 16 wiosek. Mieszkańcy tego obszaru stanowili wolną wspólnotę , która chroniła się nawzajem ale musiała również wypełniać obowiązki wobec książęcego dworu polegające na dostarczaniu dziczyzny i brania udziału w polowaniach jak również w działaniach zbrojnych Księcia Saksonii.

Muzyczna "Grupa dmących w rogi" powstała w 1998 roku w na bazie małego koła łowieckiego z okolic miasta Lehrte i Sehnde na południe od Hanoweru . Początkowo składała się tylko z 8-miu osób grających na rogach myśliwskich pszczyńskich czyli Fuerst Pless Horn. W roku 2002 kierownictwo muzyczne grupy objęła Maike Unger i rozszerzyła instrumentarium o rogi typu Parforcehorn i waltornie jak również rogi alpejskie (trombita o długości ponad 5 metrów) . Jej niestrudzone wysiłki i rozbudowany repertuar doprowadziły grupę obecnie do licznych sukcesów na różnego rodzaju konkursach muzycznych w Niemczech i zagranicą oraz spowodowały ,że grupa jest bardzo często zapraszana do uświetnienia rozmaitych uroczystości oficjalnych np. Msze Świętego Huberta, wystawy, polowania i zawody jeździeckie jak również prywatnych do których można zaliczyć np. ślub i wesele Księżnej Hanoweru. Grupa liczy obecnie ok 50-ciu aktywnie dmących w rogi muzyków. Muzycy mają od 7-miu do 70 lat (i plus) i pochodzą z różnych regionów Niemiec. Grupa już 3-krotnie odwiedzała Świeradów-Zdrój ze swoim repertuarem muzycznym i pięknymi strojami w latach 2015, 2017 i 2020 (w czasie pandemii). Rodzina jednego z muzyków pochodzi z naszych stron ,a konkretnie z Radostawia pod Lubaniem.

W tym roku muzycy w poniedziałek 10.07 przemaszerowali w swoich uniformach przez całą ulicę Zdrojową nawołując rogami do uczestnictwa w koncercie plenerowym zaplanowanym na naturalnej scenie pod „dawnym bukiem” przy fontannie. Padający deszcz przeniósł niespodziewanie koncert do Hali Spacerowej Domu Zdrojowego i tam przy licznie i spontanicznie przybyłej publiczności zakończył się owacjami naszych gości.

We wtorek grupa zdobyła szczyt Śnieżki gdzie zagrała również na rogach przy fantastycznej pogodzie i licznie zgromadzonych turystach. Pomimo zmęczenia tą wyczerpującą wycieczką, wieczorem w Parku Zdrojowym na naszym Rechotronie odbył się fantastyczny koncert przy pochodniach, który zgromadził liczną publiczność mimo późnej pory.

W środę odbył się tzw. Pojedynek 2 Wież czy też Pojedynek na Rogi między wieżami widokowymi Młynica i SkyWalk. Muzycy zgromadzeni na wieżach dęli do siebie nawzajem w rogi próbując pokonać górski wiatr i nadchodzącą burzę. Pomimo ulewy cała grupa z instrumentami wspięła się 2-krotnie na szczyt SkyWalk-a i dała interesujący pokaz min. gry na rogach alpejskich z udziałem min. dwójki muzyków z Bawarii Ody i Eckardta. Przy tej okazji wzięli również udział w ratowaniu holenderskiej rowerzystki, która uległa poważnemu wypadkowi podczas zjazdu ulicą Dąbrowskiego.

W czwartek grupa „okupowała” szczyt Stogu Izerskiego grając zarówno przed schroniskiem jak i przy górnej stacji Kolei Gondolowej ku uciesze naszych turystów. Wieczorem witała i żegnała wiernych przybyłych do Kościoła Parafialnego Św. Józefa na mszę Świętego Huberta oraz zapewniła oprawę muzyczną podczas całej liturgii poświęconej wszystkim ,którzy zawodowo związani są z lasem.

W piątek muzycy udali się do wodospadu Szklarki , gdzie dali krótki koncert , a potem kontynuowali go na tarasie przed dworcem kolejowym w Szklarskiej Porębie sprawdzając echo w Karkonoszach.

Po południu odbył się galowy koncert na scenie w Hali Spacerowej ,w czasie którego grupa zaprezentowała swoje pełne instrumentarium i przy wypełnionej po brzegi hali doczekała się owacji na stojąco i licznych bisów. Słuchacze mogli się delektować min. wykonaniem „Marszu Świeradowa” skomponowanego w 2016 roku przez Christopha Meyera ,jednego z muzyków grupy.

Sobota była dniem występu na koronie tamy Jeziora Leśniańskiego i na Zamku Czocha. Pomimo zabójczego upału muzycy niezmordowanie dęli w rogi wzbudzając autentyczny aplauz u turystów. Późnym popołudniem odbył się przepiękny kameralny koncert na rogach alpejskich w Kościele w Czerniawie który pokazał min. doskonałą akustykę tej świątyni.

Muzycy doskonalili swoje umiejętności i ćwiczyli nieustannie od rana do późnej nocy o czym mogli się przekonać sąsiedzi Domu Kuracyjnego STARY ZDRÓJ gdzie grupa nocowała. Przy tej okazji pragnę w ich imieniu przeprosić tych wszystkich mieszkańców Świeradowa , którzy nie mogli przez ich muzykę zasnąć.

Dziękujemy w ich imieniu Stacji Kultury z Panią Dyrektor Dorotą Marek na czele, Urzędowi Miasta, Spółce Uzdrowiskowej Świeradów-Czerniawa, Kolei Gondolowej, Parafii Świeradów, Parafii Czerniawa i administracji wieży SkyWalk za pomoc i wsparcie przy organizacji występów grupy Grosse Freie. Ogromne podziękowanie należy się również Pani Ulli Frank pochodzącej z Gliwic, która odkryła Świeradów-Zdrój i zachęciła grupę do przyjazdu. Bez jej niestrudzonej energii , humoru i umiejętności tłumaczenia nie było by u nas nigdy „Wielkiej Wolności”!

Muzycy obiecali wkrótce do nas wrócić również ze swoimi rodzinami.

W.K.

 

A my dziekujemy Państwu Dorocie i Wojciechowi Kuderom z Obiektu "STARY ZDRÓJ" za piękne przyjęcie orkiestry w swoim obiekcie i zadbanie o to abyśmy wszyscy mogli posłuchać, w rózżych miejscach, występów tych wspaniałych muzyków

Dorota Marek - Dyrektor MCKAiPG "Stacja Kultury" w Świeradowie-Zdroju

Wydarzenie organizowane przy współpracy z : Miejski m Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" w Świeradowie-Zdroju.

Multimedia