Świeradów-Zdrój

Świeradowskie wody

2014-07-04 13:46:42
A+ A-
Świeradowskie wody

Świeradów-Zdrój, jako jedno z trzech uzdrowisk w Polsce (oprócz Czerniawy-Zdroju i Lądka-Zdroju), dysponuje rzadkimi wodami mineralnymi z dodatkiem radonu. Radoczynność świeradowskich wód związana jest z rozpadem substancji promieniotwórczych, występujących w granitognejsach izerskich. Wspomniane wody mają nieco wyższą od zwykłych wód termperaturę oraz zawierają rozpuszczony gaz szlachetny - radon, który nadaje im specyficzne właściwości lecznicze. 

 

  • ZASTOSOWANIE

Stosuje się je do inhalacji, kąpieli i oczywiście do picia. Rozpuszczalne w wodzie gazowe izotopy radonu powstają w wyniku ropzadu radu, toru i aktunonu. Zasadnicze leczenie z zastosowaniem radonu polega na oddziaływaniu emitowanych cząstek alfa i wywołaniu jonizacji w organizmie.

Za wyjściowe źródło promieniowania należy uważać rad, który w wyniku przemian promieniotwórczych przechodzi w radon. Działa on na organizm ludzki podobnie jak inne substancje radioaktywne. Balneoterapia radonem ma te jednak przewagę, że wyklucza kumulację pierwiastków promieniotwórczych.

 

  • DODATNI WPŁYW RADONU

Stwierdzono, iż radon dodatnio wpływa na:

  1. przemiany komórkowe,
  2. procesy enzymatyczne,
  3. działa rozkurczająco na naczynia krwionośne i zwoje nerwów sympatycznych,
  4. wzmacnia tkankę nrewową,
  5. wzmacnia ośrodki podkorowe,
  6. wzmacnia gruczoły wewnętrznego wydzielania.

Pod wpływem kąpieli radoczynnych wzrasta też przepływ krwi; w rezultacie u osób chorych na miażdżycę tętnic dochodzi do rozszerzenia sieci kapilarów.

Leczenie tutejszymi wodami wpływa na wzrost czerwonych ciałek i poziomu hemoglobiny we krwi. Natomiast w przypadkach nadciśnienia tętniczego, wody to ciśnienie obniżają.

Picie wód powoduje zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, pobudzenie perystaltyki przewodu pokarmowego, zwiększenie ilości oddawanego moczu, a także obniża poziom cukru w surowicy.

Woda radonowa jest lekko gazowana, o żelaznym posmaku i świetnie nadaje się do picia w upalne dni. Należy jednak pamiętać, że aby z wody wytrąciły się odpowiednie właściwości, trzeba potrzymać ją chwilę w ustach, aby zwiększyła swoją temperaturę. Dodatkowo, wspaniale wpływa na zęby i dziąsła .

Wody świeradowskie zawierają magnez - wpływają pozytywnie na pracę serca. Zawartość fluoru ma wybitny wpływ na stan uzębienia, obecność żelaza działa przeciwalergicznie.