Świeradów-Zdrój

Źródło dr Adama

  • Świeradów-Zdrój

A+ A-

Źródło dr Adama (Adams Quelle) - nazwane na cześć lekarza uzdrowiskowego, który pracował w szpitalu w Bad Flinsberg na przełomie XIX i XX wieku.  Dziś do pulsującego czystą wodą źródła Adamsa prowadzi niebieski szlak.

Dr med. Waldemar Adam ur. się 19 marca 1845 r. w Mroczkowicach (Egelsdorf). W 1871 r. poslubił Agnes Altmann z Podgórzyna, a zaraz po ślubie założył praktykę lekarską w Mirsku. Od tąd działał przez 40 lat w tajnej raddzie lekarskiej i był prywatnym lekarzem hrabiowskiej rodziny Schaffgotschów. Z tego tez powodu na przełomie XIX i XX w. wybudował w Bad Flinsberg przy dzisiejszej ul. Marszłka Piłsudskiego (Brunnenstrasse) drugi dom z zabudowaniami gospodarczymi, w których trzymał konie, wozy i sanie. Ponadto opiekował się ludźmi zamieszkującymi osiedle Gross-Iser. 

Przez wiele lat prowadził aktywne badania skuteczności leczenia klimatycznego i balneologicznego, dochodząc do wniosku, że wodne kąpiele, spacery wśród drzew świerkowych i picie tutejszych wód to najlepsza metoda kuracji w przypadku wielu dolegliwości. I na ten temat napisał kilka rozpraw.

W związku z tym iż wprowadzał różne metody leczenia, terapie przy wykorzystaniu naturalnych metod, nazwano go mówiąc potocznie "Quarkdodoktor" - czyli doktor twarogu lub twarogowy doktor.

Multimedia

Mapa