Świeradów-Zdrój

Wielcy jak Chiński Mur!

2009-09-30 12:47:19
A+ A-

Gimnazjaliści ze Świeradowa-Zdroju – zwycięzcy III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters wrócili z wycieczki do Chin.

 

Wrocław, 30 września 2009 r. – Zespół „=Quan=Rolnicy” z Gimnazjum Ratowników Górskich w Świeradowie-Zdroju – laureaci olimpiady informatycznej DialNet Masters w kategorii gimnazjalnej – wrócił właśnie z wyprawy do Państwa Środka. Po czteroetapowych rozgrywkach turnieju i pokonaniu kilkudziesięciu tysięcy konkurentów z całej Polski Mistrzowie Internetu mogli przeżyć przygodę życia.

Wśród zespołów ponadgimnazjalnych najlepsza była drużyna „Pro skilled” z Sosnowca. Wielka Dziesiątka, czyli zwycięzcy konkursu w obu kategoriach, była zachwycona wycieczką do Chin – główną nagrodą olimpiady.

Państwo, którego cywilizacja liczy sobie ponad 5 tys. lat musi robić wrażenie – opowiada Marek Czerwiec, opiekun zespołu „Pro skilled” z IV LO w Sosnowcu. – Podziwialiśmy Zakazane Miasto, zwiedzaliśmy Wioskę Olimpijską, sprawdzaliśmy szerokość i wysokość Wielkiego Muru. Niesamowity jest też port lotniczy w Hongkongu ze swoim podziemnym systemem komunikacji kolejowej. Pekin jawi się jako kolosalne miasto. Ani Rzym, ani Paryż nie dorównują mu pod względem monumentalizmu – dodaje nauczyciel.

Oprócz Pekinu laureaci zobaczyli jeszcze Hong Kong i Schenzen. Zainteresowania nowinkami technicznymi zwycięzców zaspokoiło zwiedzanie siedziby Huawei w Schenzen. Uczestnicy wycieczki zobaczyli tam linie produkcyjne i testowe firmy Huawei, która wraz z Sequence – była sponsorem wyprawy.

W Shenzhen, w fabryce Huawei mogliśmy podziwiać wiele nowości związanych z telekomunikacją. Widzieliśmy routery, które miały wbudowane cyfrowe ramki do zdjęć oraz najnowsze urządzenia służące do łączenia ze sobą nawet 10 milionów ludzi – mówi Rafał Szalecki, licealista z „Pro skilled”. – Ciekawostką były telefony komórkowe, które w łatwy sposób można składać "w kostkę" – dodaje Tomasz Trojanowski, kolega z zespołu.

Nazywanie wyjazdu do Chin wycieczką to za mało – podsumowuje Kazimierz Barański, opiekun zespołu gimnazjalistów „Quan Rolnicy”. – Każde zdarzenie, począwszy od posiłku, skończywszy na zwiedzaniu i zakupach było przygodą. Odkryliśmy z chłopcami, że targowanie się w sklepie jest równie ekscytujące, jak próbowanie nieznanych potraw. Muszę wyznać, że była to najciekawsza podróż mojego życia. Potrzebuję jeszcze wielu dni, aby uporządkować wrażenia i nowe doświadczenia.

­Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili z wycieczki zachwyceni i zafascynowani krajem, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością.

DialNet Masters to przedsięwzięcie potwierdzające, że Telefonia DIALOG angażuje się nie tylko

w projekty biznesowe, ale jest także spółką społecznie odpowiedzialną, realizującą ważne projekty, m.in. na rzecz młodzieży – mówi Robert Banasiak, wiceprezes zarządu Telefonii DIALOG SA.

Wyjazd do Chin to przyjemne przedłużenie wakacji i interesująca podróż – tym razem wcale nie wirtualna – dodaje.

Obecnie Telefonia DIALOG prowadzi przygotowania do IV edycji Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters. W listopadzie do kilkunastu tysięcy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce zostaną rozesłane informacje o rozpoczęciu konkursu. W grudniu natomiast rozpoczną się zgłoszenia drużyn do turnieju. Bieżące informacje o nowej edycji na www.dialnetmasters.pl

 

***

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach teleinformatycznych. Jest kilkuetapowym konkursem naukowym dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Organizatorem III edycji olimpiady, przy merytorycznej współpracy z Politechniką Wrocławską, była Telefonia DIALOG. Patronat honorowy nad turniejem objęła prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej – Anna Streżyńska.

W turnieju finałowym (czerwiec 2009) wzięły udział drużyny wyłonione podczas Meczów Masterów – półfinałów rozegranych w kwietniu br. w 7 miastach Polski: Świdnicy, Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie, Lublinie, Częstochowie i Krakowie. Poprzedzały je dwuetapowe testy on-line (marzec 2009) i eliminacje wewnątrzszkolne (styczeń 2009). Informacje o starcie olimpiady zostały wysłane w styczniu do 14 tys. szkół gimnazjalnych

i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Spośród 40 tys. osób biorących udział w eliminacjach wewnątrzszkolnych do turnieju głównego, czyli finału zakwalifikowały się 22 drużyny gimnazjalne i 21 ponadgimnazjalnych. Z Wielkiego Finału olimpiady nikt z uczestników nie wyszedł z pustymi rękoma. Laureaci II i III miejsca otrzymali netbooki i inne cenne nagrody, a wszyscy członkowie drużyn finałowych – gadżety: torby na laptopy, smycze, koszulki z nadrukiem okolicznościowym

Multimedia