Świeradów-Zdrój

Bad Flinsberg ośrodkiem zimowym pierwszej klasy

2008-10-07 11:37:05
A+ A-

W Górach Izerskich znajdowało się wiele znaczących miejsc z możliwością uprawiania sportów zimowych, zaś największym i najważniejszym ośrodkiem sportów zimowych, a zarazem kurortem położonym w północnej części Gór Izerskich był Świeradów Zdój - Bad Flinsberg (530 – 1107 m). W owym czasie Bad Flinsberg był trzecim w Niemczech, pod względem wielkości, uzdrowiskiem z naturalnymi źródłami zawierającymi radon. Uzdrowisko cieszyło się dobrą sławą na całym świecie i liczyło około 3 tys. mieszkańców.

">W otoczeniu miasta znajdowały się wspaniałe tereny narciarskie, dwie skocznie, tor bobslejowy, sztuczne i naturalne tory saneczkowe, zbocze slalomowe, lodowisko. Mieszkańcy i turyści mogli grać w hokeja na lodzie, lodowe strzelanie - Eisschießen (jest to stary sport ludowy, uprawiany głównie na zamarzniętych stawach, jeziorkach - dyscyplina sportowa podobna do Curlingu), Skijöring (rodzaj sportu zimowego polegającego na wyścigu na śniegu narciarzy ciągnionych przez zwierzęta, zazwyczaj pojedynczego konia, ale także np. przez psi zaprzęg albo pojazd- motocykl, skuter śnieżny). Wszystko to spowodowało, że Bad Flinsberg był ośrodkiem sportów zimowych pierwszej klasy.

Istniejąca w mieście skocznia im. Grafa Gottharda położona między schroniskami „Waldbaude” (dziś DW Czeszka), a „Germaniabaude” (dziś już nieistniejące) w dolinie „Steinbachtal” (Dolina Górskiego Potoku), była największą skocznią narciarską w północnych Niemczech. Druga skocznia im. Grafa Ludwiga umożliwiała skoki na 50 m.

Tor bobslejowy od góry Kaiserstuhl (800 m) do Domu Zdrojowego o długości 1850 m miał siedem zakrętów i różnicę wysokości 160 metrów. Sztuczny tor saneczkowy od Schroniska PTTK na Stogu Izerskim o długości 4 ½ km kończył się także przy Domu Zdrojowym, podczas gdy ulica „Iserstraße” od Polany Izerskiej do hotelu „Deutscher Kaiser” o długości 3 ½ km posłużyła jako tor saneczkowy i droga dla sanek. Ślizgawka miała powierzchnię 1500 metrów kwadratowych i znalazła się przy łazienkach.

Oprócz imprez sportów zimowych na Boże Narodzenie, miały też miejsce imprezy sportowe w lutym pod nazwą „Flinsberger Wintersportwochen” z zawodami we wszystkich dyscyplinach. Zawody te, w których brali udział najlepsi sportowcy z Gór Izerskich i z Karkonosz, przyciągały tłumy widzów. Informacji na wszystkie pytania dotyczących zawodów albo w ogóle sportów zimowych, udzielało Stowarzyszenie Sportów Zimowych w Bad Flinsberg. Stowarzyszenie to organizowało także kursy narciarskie dla początkujących, wysłało komunikaty meteorologiczne itd.

Organizowano także wycieczki na nartach np. do Polany Izerskiej (970 m), schroniska Ludwigsbaude (667 m), do wsi Groß-Iser (829 m), do uczęszczanego Schroniska PTTK na Stogu Izerskim (1107m) itp. Zazwyczaj wybierano się na całodzienne wycieczki, a po zmroku „wędrowiec na nartach” odpoczywał i nocował w karczmach lub schroniskach znajdujących się na szlakach.

Najpopularniejszymi miejsca z których korzystali narciarze to oprócz Schroniska PTTK na Stogu Izerskim: „Skihof Groß-Iser”, karczma „Zur Isermühle”, stary i nowy „Iserkammbaude”, „Schutzhaus” na Smreku, stary „Proxenbaude” w Jakuszycach, „Schneiders Erholungsbaude” w Karlsthal, schronisko „Hoffnungstal” nad Izerą oraz „Hochsteinhaus” na wysokim Grzbiecie Izerskim.

 

Multimedia