Świeradów-Zdrój

MARSZOBIEG Z FLINSEM PO ZDROWIE: WYCIECZKA NR 7/2020

  • 13. Juni 2020 10:15-13:15

A+ A-

Marszobieg z Flinsem po Zdrowie wycieczka nr 7/2020


W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie dwumetrowego dystansu, lub zakrywanie ust i nosa, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji i obiektach użyteczności publicznej.


Zbiórka w sobotę 13.06.2020 r. (sobota) o godz. 10.15. na przystanku PKS – ul. S. Wyszyńskiego – skąd wyjeżdżamy komunikacja miejską (kursuje tylko do 29.06.2020 r.) na Rozdroże Izerskie. Wyruszamy szlakiem żółtym do figurki Matki Boskiej Izerskiej, która stoi nad Jagnięcym Potokiem, której Inicjatorem powstania jest emerytowany Leśniczy Leśnictwa Skalno (obecnie Leśnictwo Orle) - Pan Tomasz Jukniewicz. Kapliczka została wzniesiona w 90. rocznicę powstania Lasów Państwowych, w miejscu często odwiedzanym przez turystów – przywołuje wspomnienia leśniczego z ponad czterdziestoletniej pracy Leśnika. Leśniczy pracował w czasach nierównej walki ze skutkami zamierania lasów w Sudetach Zachodnich. Miejsce stanowi upamiętnienie trudu i ogromu pracy poniesionego przez wielu ludzi podczas odbudowy izerskich lasów.

Modlitwa do Matki Boskiej Izerskiej
autor: Tomasz Jukniewicz
Mateńko Izerska, tę modlitwę wznoszę. Zachowaj piękno gór izerskich proszę. Patronko borów, potoków płynących, Zwierząt i ptaków Tobie śpiewających Chroń od zagrożeń i leśnych żywiołów. Boską naturą otocz twórczymi myślami W zmaganiach pracy włodarzy leśników. Szczęśliwie prowadź szlakami wędrującego. Zabłądzonemu wskaż właściwą drogę. Zatroskanych w potrzebie i upraszających Obdarz dobrymi łaskami, Wypływającymi z Twojego miłosiernego matczynego serca. Stoisz w osamotnieniu, jakby zasmucona. Wnęką dębowego drewna osłoniona. W pieszczotliwych objęciach dzieciątko Na Twym świętym ręku Miłośnie do matczynego serca przytulone. Niechaj przechodzień pokłoni się Tobie. I na chwileczkę odpocznie przy Tobie. W powiewie lasu, zadumie, po krótkiej medytacji modlitwę odmówi. Odchodząc, żegnając się, wyrzeknie słowa- Mateńko Izerska, po wszystkie czasy bądź nam pochwalona! Amen.

Dalej wędrujemy szlakiem koloru żółtego do „Chatki Górzystów” i niebieskim do Świeradowa-Zdroju. Wyprawa organizowana jest w ramach projektu „Turystyka Receptą na Zdrowie”. Przygotujmy się na podejścia i zejścia (trasa ok 16 km, suma podejść 340 m, zejść 643 m) dlatego proponujemy zabrać ze sobą kije, które ułatwią pokonanie trasy uzależnionej od indywidualnych możliwości uczestników, którzy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Organizator:
Teresa Fierkowicz, tel. 665 733 443

Mapa