Świeradów-Zdrój

3 X STATION INTERNATIONAL SALON OF PHOTOGRAPHY - WERNISAŻ 06.06.2024

2024-06-11 14:35:59
A+ A-

W ubiegły czwartek 6 czerwca otworzyliśmy oficjalnie międzynarodową wystawę fotografii pt. 3 x STATION International Salon of Photography Wiemy, że nazwa może być dla wielu tajemnicza, stąd szybciutko wyjaśniamy o co chodzi.

 

Karkonosze i Góry Izerskie to dwa pasma górskie połączone siecią wzajemnych oddziaływań W sferze kulturowej. Tu też działają trzy zaprzyjaźnione ośrodki kultury: nasza Stacja Kultury, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie oraz Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu.

 

Nasze instytucje łączy nie tylko pasja do upowszechniania kultury, ale także nietuzinkowe miejsce działania. Stacja Kultury oraz ośrodek ze Szklarskiej Poręby (4. Peron) znajdują się czynnych dworach kolejowych, przez które przewijają się rocznie setki tysięcy turystów, natomiast do Karpacza kolej powróci za kilka miesięcy. Swoją przyjaźń postanowiliśmy zacieśnić organizując wspólnie już po raz drugi 3 x STATION International Salon of Photography. Gdzie bowiem lepiej pokazać świat widziany z perspektywy jego różnorodnych mieszkańców, jak nie w miejscach kojarzących się z podróżą i odkrywaniem nieznanego?

 

Do 30 grudnia 2023 r. trwał nabór prac w międzynarodowym konkursie fotograficznym pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (w skrócie FIAP). Konkurs był otwarty dla wszystkich fotografów zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, w każdym wieku i z każdego zakątka świata!

Konkurs został podzielony na trzy kategorie:

  • PORTRET – fotografie kolorowe i monochromatyczne
  • KRAJOBRAZ - fotografie kolorowe i monochromatyczne
  • oraz po raz pierwszy w historii organizowanego przez nas konkursu – REPORTAŻ.

 

W naszej Stacji Kultury zaprezentowane zostały fotografie wyróżnione w kategorii krajobraz. Międzynarodowe jury w składzie: Barbara Schmidt z Niemiec, Jozef Danyi z Czech, Vladimir Jovanovski z Macedonii, Reha Billir z Turcji oraz śp. Zygmunt Trylański – ceniony fotograf ze Szklarskiej Poręby, z 456 nadesłanych do tej kategorii fotografii, wyróżniło 18 prac.

 

Nagrody Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) otrzymali:

złoty medal FIAP: Jacek Swiercz z Irlandii – EOSR9974,

srebrny medal FIAP:Jan Jaskula z Polski – Sakrisoy,

brązowy medal FIAP: Chidi Chen z Tajwanu - Picturesque River Bed.

Wyróżnienia FIAP, tzw. niebieskie wstęgi przyznano: Luca Lavezzo z Włoch - The diagonal, Sitanath Paul z Indii – Leh, Mekli Zoltan z Węgier - Guardian of the valley, Jens Jakobsson z Danii - Frozen lake, Klas Gustafsson ze Szwecji - Crete senes, Markowi Szczytkowskiemu z Polski - Bawarskie tajemnice.

Nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów Sztuki (w skrócie IAAP) powędrowały do:

złoty medal IAAP: Ryszard Lomnicki z Irlandii - Pine Island, Connemara, Ireland,

srebrny medal IAAP: Theotokis Flemotomos z Grecji – The small island,

brązowy medal IAAP: Grzegorz Lewandowski z Polski - Morning panorama of Reine,

a dyplomy IAAP otrzymali: Elżbieta Rogaczewska-Czepinska z Polski - Magical Forest-Fanal, Angel Benito Zapata z Hiszpanii - en verde y amarillo, Karolina Konsur z Polski - Spring in Tatra Mountains.

Jury przyznało także nagrody Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców dla następujących fotografów:

złoty medal: Luca Lavezzo z Włoch – Harmony,

srebrny medal: Yongjin Yang z Korei Południowej – Cloudy day,

brązowy medal:Tomasz Okoniewski z Polski - Kamieniec in the fog.

 

Uroczyste otwarcie wystawy wraz z ogłoszeniem wyników poprowadzili: Dorota Marek - obecna zastępca Burmistrza Miasta Świeradów-Zdrój, Beata Rosicka - koordynatorka konkursu i wystawy z ramienia Stacji Kultury oraz Janusz Jaremen - koordynator konkursu i kurator wystawy, który na co dzień prowadzi w Stacji Kultury kurs fotografii.

Swoją obecnością zaszczyciła nas także pani Agnieszka Lemiszewska - dyrektor Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiór Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu, która zaprosiła na otwarcie wystawy w kategorii reportaż. To wydarzenie odbędzie się w czwartek 27 czerwca o godz. 17:00 w Karpaczu. Natomiast w najbliższy piątek 14 czerwca na godz. 17:00 zapraszamy do Moksial w Szklarskiej Porębie , gdzie na 4. Peronie nastąpi otwarcie wystawy w kategorii portret.

 

Dziękujemy Telewizja Świeradów-Zdrój za relację filmową z tego wydarzenia a Państwa zachęcamy do jej obejrzenia https://youtu.be/jItve8gPTIY

 

Nagrodzone fotografie ze wszystkich kategorii zostaną wyeksponowane w każdej z naszych galerii – w Świeradowie-Zdroju, Szklarskiej Porębie oraz Karpaczu. Szczegółowe terminy wystaw można sprawdzić w wydarzeniach na stronie www Miasta Świeradów-Zdrój.

Multimedia