Świeradów-Zdrój

PODSUMOWANIE INICJATYW W RAMACH PROJEKTU DOM KULTURY + 10.11.2023 r.

2023-11-12 15:22:44
A+ A-

10 listopada podsumowaliśmy inicjatywy, które Stacja Kultury realizowała wspólnie z lokalną społecznością

 

Kierując się ideą wzmacniania swojej pozycji poprzez bycie bliżej mieszkańców, Stacja Kultury zdecydowała się wziąć udział w programie Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023. W pierwszej części projektu „Stacja Kultury – witaMY na pokładzie” przeprowadziliśmy diagnozę lokalnego potencjału kulturotwórczego. Badaniami objęliśmy młodzież w wieku 12-17 lat – grupę najmniej uczestniczącą w dotychczasowych działaniach centrum. Za pomocą ankiet, spotkań warsztatowych i rozmów, zidentyfikowaliśmy konkretne potrzeby i oczekiwania młodych mieszkańców i mieszkanek Świeradowa-Zdroju. Natomiast w drugiej części zrealizowaliśmy 6 inicjatyw kulturalnych będących odpowiedzią na potrzeby młodzieży wynikające właśnie z przeprowadzonej diagnozy. Warsztaty animacji poklatkowej z Eweliną Lichman i Przemysławem Kocikiem, malowanie eco toreb z Agnieszką Andrzejczak-Wiaderek z pracowni „Świece z sercem” , tworzenie naturalnych kosmetyków oraz zajęcia teatralne z Katarzyną Rzeczkowską i Joanną Kędzią z Izerskiej Majstrownii, Świeradów-Zdrój w świecie Minecrafta z Cyberjelonkami oraz festyn „Łączy nas muzyka” z Fundacją na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej Świeradów – Czerniawa – to wydarzenia , które pojawiły się w kulturalnym harmonogramie Stacji Kultury i Świeradowa-Zdroju – Czerniawy.

 

10 listopada w Stacji Kultury podsumowaliśmy wszystkie ww. inicjatywy. Spotkanie to rozpoczęliśmy spektaklem teatralnym pod wymownym tytułem „Lekcja teatru” - było to oczywiście zwieńczenie warsztatów „Teatr bliżej nas”. Młodzież wykazała się nie lada talentem, a spektakl opracowany na podstawie pozycji „Jak ugryźć teatr współczesny?” autorstwa Tomka Żarneckiego i Gosi Kulik, zgromadzona publiczność oglądała z zapartym tchem. Następnie miała miejsce kolejna premiera – filmu animowanego pt. „Pociąg do kultury” stworzo nego przez Natalię, Weronikę, Agatę, Stefanię, Krzysztofa i Nikitę - uczestników warsztatów „Kulturalne warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży” – oczywiście pod okiem prowadzących – Eweliny i Przemysława . Przy okazji spotkania można było także obejrzeć wystawę części naturalnych kosmetyków i zielnik – przygotowanych podczas zajęć „Stwórzmy razem naturalne kosmetyki” oraz pamiątkowe zdjęcia ze wszystkich realizowanych inicjatyw.

 

Wieczór zakończyliśmy ewaluacją projektu, której dokonaliśmy wraz z Agatą Lisowicz-Walą – animatorką z ramienia Narodowego Centrum Kultury.

 

Bardzo dziękujemy lokalnej społeczności za udział w projekcie! Zrealizowanie inicjatyw miały służyć odkrywaniu i rozwijaniu potencjału oraz kapitału kulturowego drzemiącego w naszych mieszkańcach. Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się nawiązać długotrwałą relację i współpracę z osobami z pasją, chcącymi pracować na rzecz lokalnej społeczności i młodzieży. Liczymy także na to, że kulturalnie pobudziliśmy Państwa, a przede wszystkim młodzież, która zacznie z pasją realizować własne pomysły kulturalne.

 

 

 

Organizator wydarzenia:

Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" w Świeradowie-Zdroju.

Multimedia