Świeradów-Zdrój

Teatr 2023 – Teatralny Świeradów-Zdrój

2023-10-03 13:39:58
A+ A-

50 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Stacji Kultury!

 

W ramach programu Teatr 2023 otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł na realizację projektu „Teatralny Świeradów-Zdrój”.

Z uwagi na fakt, iż 2023 r. został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Aleksandra hrabiego Fredry – planuje się wystawienie dwóch sztuk autorstwa tego znakomitego komediopisarza, poety i pamiętnikarza. Dodatkową atrakcją będzie sceneria, w której zostaną wystawione sztuki – w zabytkowych wnętrzach świeradowskiej Hali Spacerowej. Projekt zakłada upowszechnienie i zwiększenie obecności kultury w lokalnym życiu społecznym – poza największymi ośrodkami kulturalnymi i gospodarczymi Polski. Wstęp na wydarzenia będzie oczywiście bezpłatny.

Za realizację spektakli odpowiedzialny będzie Krakowski Teatr Komedia Sp. z o.o. Teatr ten zaczynał swoją działalność jako teatr na walizkach – przyjeżdżał do widzów w całej Polsce, żeby puste jeszcze sale zamienić w teatr z prawdziwego zdarzenia. Po kilku latach artystycznej tułaczki postanowili osiąść w Niepołomicach, w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, a następnie grać komedie w Krakowie. Po „kultowej” już komedii „Trzy razy łóżko” przyszedł czas na „Baby blues”, „Viagrę i chryzantemy” oraz fredrowską, nieśmiertelną komedię „Mąż i Żona”. W Krakowskim Teatrze Komedia grali tak znakomici artyści jak: Adrianna Biedrzyńska, Anna Cieślak, Matylda Damięcka, Emilia Komarnicka, Lucyna Malec, Mateusz Damięcki, Dariusz Gnatowski, Marek Siudym.

 

Relacje ze spektakli

 

„Mąż i Żona”, czyli przyjaciel przyjacielowi rogaczem

 

W czwartek 24 sierpnia na deskach sceny świeradowskiej Hali Spacerowej wystąpili aktorzy Krakowski Teatr Komedia. Znakomita obsada w składzie: Natalia Pietrasz, Aneta Gierat, Maciej Luśnia i Jan Korwin-Kochanowski, przeniosła nas do lat 20. ubiegłego stulecia i zawiłych romansów… Wszak napisany przez zaledwie dwudziestokilkuletniego Aleksandra Fredrę tekst sztuki w trzech aktach wierszem – o niewiernej Elwirze, o jej szukającym miłosnych uniesień mężu Wacławie, o kochanku Alfredzie oraz o całą te trójkę wodzącej za nos pokojówki Justysi – spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności, a owacji na stojąco nie było końca.

Głównymi atutami wystawionej sztuki „Mąż i Żona” byli znakomici aktorzy z Krakowa oraz przedni humor przenikający kunsztowne poetyckie frazy. Kto nie był z nami, niech żałuje…

 

„Zemsta” na deskach sceny świeradowskiej Hali Spacerowej

 

W piątek 25 sierpnia odbył się drugi ze spektakli realizowanego przez naszą Stację Kultury projektu „Teatralny Świeradów-Zdrój”. Do tej – z całą pewnością najsłynniejszej komedii Aleksandra Fredry – Krakowski Teatr Komedia dodał Epilog – krótki film toczący się współcześnie na pewnym zamku na Podkarpaciu… To z całą pewnością dodało smaczku całej sztuce, a widzowie mogli odczuć, że spór między Cześnikiem i Rejentem, mógłby toczyć się i dziś. Dodatkowo napisana i zaaranżowana specjalnie do tego spektaklu muzyka, oryginalna scenografia i kostiumy, w końcu świetna gra aktorska – to wszystko sprawiło, że pod pozorem komedii i lekkości dowcipu, opowiedziano o naprawdę poważnych naszych narodowych przywarach, które cały czas są aktualne.  

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Natalia Pietrasz (Klara), Aneta Gierat (Podstolina), Maciej Luśnia (Cześnik Raptusiewicz), Jan Korwin-Kochanowski (Rejent Milczek), Jakub Wierzejski (Wacław), Mateusz Dewera (Dyndalski, Śmigalski, Perełka) i zasługujący na wyjątkowe wyróżnienie Marek Wolny (Papkin w dość punkowym wydaniu).

Bardzo dziękujemy Zarządowi i Pracownikom Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa za pomoc w realizacji spektakli.

 

Beneficjent: Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" w Świeradowie-Zdroju

 

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Multimedia