Świeradów-Zdrój

ZASADY UZYSKANIA SKIEROWANIA NA TEST NA OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA

2020-11-04 10:42:01
A+ A-

Skierowanie na test na COVID-19

Jeśli mamy objawy typowe dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, powinniśmy skontaktować się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  • Jeśli mamy objawy, które kwalifikują nas do testu na koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawi nam skierowanie na test. Test wykonujemy bezpłatnie.
  • Jeśli mamy objawy infekcji, ale lekarz stwierdzi, że objawy, które posiadamy, nie kwalifikują nas do testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, uzyskamy termin następnej teleporady w ciągu 3–5 dni od pierwszej.

Jeśli lekarz wybrany przez nas lekarz pierwszego kontaktu akurat nie dyżuruje, nasz przychodnia skieruję nas do lekarza dyżurnego, który go w tym momencie zastępuje i ma prawo wystawić zlecenie na wykonanie testu.

Zlecenia na test na koronawirusa nie może wystawić nam lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej telepomocy. Musimy poczekać do chwili, gdy nasz przychodnia zostanie otwarta. Jeśli bardzo źle się czujemy,  dzwońmy na 112 – koniecznie powiedzmy, że prawdopodobnie mamy COVID-19.

Postępowanie w przypadku dzieci przebiega tak samo, z jedną ważną różnicą – w przypadku najmłodszych do 2. roku życia porada ma zawsze formę osobistą.

Mobilne punkty pobrań i „wymazówki”

Zlecając test, lekarz powinien przekazać nam informację o mobilnych punktach pobrań, w których możemy wykonać badanie. Aby tam dotrzeć, nie powinniśmy korzystać z transportu publicznego, aby uniknąć zarażenia innych osób.

Gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie udać się na test, lekarz skontaktuje się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i przekaże informację o konieczności wykonania danej osobie testu. W takich przypadkach przyjedzie do nas karetka „wymazówka” i test jest przeprowadzany w domu.

Jak postępujemy po wykonaniu testu

Od dnia następującego po dniu zlecenia testu przez lekarza POZ, obowiązuje nas 10 dniowa kwarantanna. Można ja opuścić tylko na czas dojazdu do punktu pobrań, wykonania testu i powrotu. Jeżeli wynik testu jest negatywny, zwolnienie z kwarantanny jest automatyczne.

Gdy robimy test komercyjnie, bez skierowania od lekarza i samodzielnie ponosząc jego koszt, po uzyskaniu wyniku dodatniego nie możemy wychodzić z domu i musimy skontaktować się z lekarzem POZ w celu dalszego postępowania.

Jak przygotować się do testu na COVID-19

Osoba przystępująca do testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 musi:

  • przygotować dokument z numerem PESEL i zdjęciem (dowód osobisty),
  • unikać środków komunikacji publicznej.

Na dwie godziny przed badaniem nie należy przyjmować żadnych posiłków, nic nie pić ani nie żuć gumy. Zabronione jest również płukanie jamy ustnej i nosa, mycie zębów, przyjmowanie leków i palenie papierosów.

Jak przebiega test na COVID-19

Test na COVID-19 polega na zmierzeniu temperatury oraz pobraniu wymazu z gardła i nosa.

Osoba, która przyjechała do mobilnego punktu pobrań, musi zaparkować samochód w wyznaczonym miejscu i przygotować dokumenty. Na znak badającego powinna podjechać na stanowisko i pokazać dokument bez otwierania szyby. Po weryfikacji tożsamości dana osoba podjeżdża na stanowisko do pobierania materiału. W tym momencie należy wyłączyć silnik, cały czas pozostawać w pojeździe, otworzyć okno i przygotować się do badania. Zarówno w trakcie, jak i po badaniu należy stosować się do poleceń zespołu testującego.

Gdzie można sprawdzić wynik testu

Wynik testu możemy sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Poinformuje nas o nim również lekarz POZ. Wyników badania nie odbieramy osobiście. Jeśli okaże się, że wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie należy powtórzyć. Kolejny test na COVID-19 wykonujemy się po upływie 24-48 godzin od pierwszego. Ponownie musimy na niego uzyskać skierowanie. 

 

Multimedia