Jędrzej Tomczyk

2012-02-27 11:29:01
A+ A-

Jędrzej Tomczyk

 

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, śpiewak operowy - tenor.


W sezonie artystycznym 2016/2017 roku zadebiutował w Operze Wrocławskiej partią Don Ramira w Kopciuszku Gioacchino Rossiniego, natomiast w grudniu 2018 roku debiutował na deskach europejskich scen również partią Don Ramira w Kopciuszku Gioacchino Rossiniego w Operze Narodowej w Sofii. Jako jedyny polski tenor w historii podczas premiery w maju 2019 wykonał partię Tonia w Córce Pułku Gaetano Donizettiego.


Dotychczas współpracował m.in. z takimi artystami jak: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Marcin Nałęcz - Niesiołowski, Tomasz Bugaj, Mirosław Jacek Błaszczyk, Matteo Pagliari, Marek Pijarowski, Wojciech Rodek, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Irina Brook, Grażyna Szapołowska, Teresa Żylis - Gara, Kaja Danczowska, Sophie Petit, Rocc, Giulio Zappa czy Jerzy Lach.


W swoim repertuarze posiada między takie role, jak: Don Ramiro w Kopciuszku, Lindoro we Włoszcze w Algierze oraz Hrabia Almaviva w Cyruliku Sewilskim Gioacchino Rossiniego, Tonio w Córce Pułku Gaetano Donizettiego, tytułowy Kandyd oraz Vanderdendur w operetce/musicalu Kandyd Leonarda Bernsteina, Tamino i Monostatos w Czarodziejskim Flecie oraz Don Ottavio w Don Giovannim Wolfganga Amadeusza Mozarta, Tebaldo w I Capuleti e i Montecchi Vincenza Belliniego, Jacquino w Fideliu Ludwiga van Beethovena, Gaston w Traviacie Giuseppe Verdiego, Jurodiwyj w Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego, Franz i Spalanzani w Opowieściach Hoffmana Jacquesa Offenbacha , Fryderyk w Immanuelu Kancie Leszka Możdżera, Franz, Stach i Jonek w Krakowiakach i Góralach Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego, Strach na Wróble/Królewicz w Najdzielniejszym z Rycerzy Krzysztofa Pendereckiego.

 

Artysta współpracował z wieloma teatrami i orkiestrami symfonicznymi, wśród nich m.in.: Opera Wrocławska, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera na Zamku w Szczecinie, Teatr Mały w Tychach, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatrem Ziemi Rybnickiej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Filharmonią Narodowa w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki i filharmoniami Dolnośląską, Sudecką, Poznańską, Częstochowską, Szczecińską,
a także Sinfonią Iuventus i Wrocławską Orkiestrą Leopoldinum.

 

Jest finalistą międzynarodowych konkursów muzycznych, wśród nich Opera Crown - International Voice Competition w Tbilisi, International Singing  Competition w Moskwie, Virginia Zeani Internation Competition, oraz laureatem konkursów muzycznych w Krakowie, Bydgoszczy oraz Szczecinie. Podczas swojej kariery artysta wielokrotnie uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, między innymi w: Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie - Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Muzyki J. I. Schnabla. Od 2017 roku artysta wziął udział w kilkudziesięciu koncertach solowych na terenie całej Europy.

 

 1. Nie mieszkam na stałe w Świeradowie, jednak wracam tu jak najczęściej, bo kocham to miasto.

 2. Lekcja z dzieciństwa którą pamiętam: zawsze trudne były te momenty, kiedy moi rówieśnicy mieli czas na zabawę, na to aby spędzać czas z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Ja natomiast doskonaliłem swój warsztat w szkole muzycznej i praktycznie dzień w dzień spędzałem w niej popołudnia (do szkoły muzycznej dowozili mnie i moje siostry rodzice, było to około 80 km w dnie strony). Początkowo ciężko było do tego przywyknąć, z biegiem czasu jednak zrozumiałem, że to co robię może mi w przyszłości przynieść ogromną frajdę, że dzięki doskonaleniu warsztatu, wielogodzinnych ćwiczeniach osiągnę sukces. Tak tez się stało, cieszę się ogromnie, że miałem taką możliwość, że rodzice byli zawsze wielkim wsparciem i nie podałem się, choć bywało ciężko.

 3. Ten pierwszy raz: Moment, w którym po raz pierwszy stanąłem jako solista na scenie Opery Wrocławskiej. Pamiętam te emocje, stres i ekscytację, która towarzyszyła tym chwilom. Pierwszy, debiutancki spektakl i od razu pierwszoplanowa rola. Nigdy tego nie zapomnę.

 4. Moja przygoda ze sztuką zaczęła się w wieku około 10 lat , jednak profesjonalnie zacząłem podchodzić do sprawy dopiero w wieku około 13 lat. Wtedy to zacząłem jeździć na konkursy i zdobywać nagrody. To mnie zdecydowanie motywowało do dalszej pracy. Zauważyłem wówczas, że moja ciężka praca przynosi efekty, że jestem dostrzegany na arenie ogólnopolskiej.

 5. Przebój życia: Adagio z Koncertu D- Dur G. P. Telemanna w wykonaniu Marice Andre.

 6. Wkurza mnie: zawiść którą w Polsce można zauważyć natychmiast w momencie w którym osiągnie się sukces, układy (bardzo częste w branży muzycznej), fałsz

 7. Oprócz rodziny, nie umiem się obejść bez dobrego jedzenia, samochodów i morza

 8. Gdybym dostał 1 mln $ to zainwestowałbym w kolejne ciekawe przedsięwzięcia ;)

 9. Za późno na: na nic w życiu nie jest za późno.

 10. Ulubiony dowcip: Z tym mam mały problem… Przeważnie nie udaje mi się zapamiętać dowcipu w całości, albo je palę...

 11. Pierwsze wspomnienie z dzieciństwa: spacer z Prababcią Kazimierą po Świeradowie- Zdroju.

 12. Ulubione miejsce: poza Świeradowem jest to Półwysep Helski

 13. Ukochana książka: jest ich wiele

 14. Najdłuższa podróż: wracając z Włoch przy zamieci śnieżnej (trwającej kilka godzin), zablokowanych autostradach i zepsutej turbinie w samochodzie.

 15. Największy autorytet: Jolanta Żmurko

 16. Gdybym był Prezydentem na pewno zmieniłbym: podejście do zawodów artystycznych, które w Polsce w przeciwieństwie do krajów zachodnich postrzegane są często bardziej jako hobby niż normalna praca.
  Praca artysty traktowana jest niejednokrotnie mniej poważnie, niż np. zawody techniczne, związane z naukami ścisłymi itp. Ilość pracy i zaangażowania człowieka, który jest zawodowym muzykiem jest często większa niż osób pracujących w innych branżach.

 17. Największy zakup: tu chyba standardowa odpowiedź - mieszkanie

 18. Najpiękniejszy sen: nie mogę zdradzić.

 19. Nigdy nie jest za późno na miłość.

 20. Moim największym marzeniem jest: zaśpiewać w Metropolita Opera w Nowym Yorku.

 21. Moja ulubiona zupa to zupa rybna

 

 

Multimedia