19.10. - Koncert FINAŁOWY - Pro Musica Sakra

2013-10-07 12:39:45
A+ A-

Serdecznie zapraszamy Państwa na finałowy już koncert jubileuszowej - V edycji Festiwalu Muzyki Sakralnej PRO MUSICA SACRA
Wykonawcą finałowego recitalu będzie światowej sławy organista, człowiek niezwykle zasłużony dla polskiej kultury muzycznej, pedagog, który przez przeszło 40 lat swojej pracy na najważniejszych uczelniach muzycznych w Polsce wykształcił kilka pokoleń znakomitych organistów: profesor Andrzej Chorosiński.

Andrzej Tomasz Chorosiński (ur. 24 maja 1949 w Otwocku) – polski organista, improwizator, profesor zwyczajny i były rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor honoris causa koreańskiego Keimyung Chopin University.

W 1972 uczestniczył w kursie mistrzowskim w zakresie gry na organach w Belgii i otrzymał nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Kolonii. Koncertował w wielu krajach Europy, oraz w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedrze Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra św. Patryka w Nowym Jorku. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju i za granicą, nagrywał płyty dla wielu firm fonograficznych. W 2003 płyta CD nagrana przez niego w Bazylice w Licheniu otrzymała tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty”.

Znaczące miejsce w działalności muzyka zajmuje praca pedagogiczna. Od 1972 prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie (od 1992 jako profesor). W latach 1987-1993 pełnił również funkcję prorektora, a w latach 1993-1999 – rektora. Od 1999 kierował Katedrą Organów i Klawesynu w warszawskiej uczelni. Od 1991 uczy jednocześnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ponadto prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech i kursy interpretacji w Szwecji, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Izraelu. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, Niemczech i w Polsce.

Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej na zabytkowych instrumentach: we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Kłodzku, Kluczborku, Polanicy-Zdroju i Św. Lipce. W latach 1993-2000 był członkiem Stowarzyszenia Uczelni Muzycznych Europy (AECAM), w latach 1993-1999 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w latach 1997-1999 przewodniczył konferencji rektorów uczelni artystycznych w Polsce. Od 1997 do 2002 sprawował także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Jest także konsultantem i autorem wielu projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niemczech, Kanadzie i Japonii.

Andrzej Chorosiński otrzymał wiele odznaczeń i nagród m.in. odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotym Krzyżem Zasługi, medalem „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”. Jest również honorowym obywatelem miast: Jeleniej Góry, Kłodzka i Polanicy-Zdroju, przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej na terenie Dolnego Śląska. W 2010 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej, osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności pedagogicznej.

Andrzej Chorosiński jest muzykiem światowego formatu i jest wielkim zaszczytem dla nas że zgodził się przyjąć zaproszenie do Świeradowa. Recital prof. Chorosińskiego odbędzie się w świeradowskim kościele św. Józefa w sobotę 19 października o godz 19:00. Serdecznie zapraszamy na to niezwykłej wagi wydarzenie kulturalne.

Multimedia

Do pobrania