Świeradów-Zdrój

INTERCAMP Świeradów-Zdrój 2024

  • 17. května 2024 - 20. května 2024

  • Organizator : Kwatera Główna ZHP

A+ A-

Drodzy mieszkańcy Świeradowa-Zdroju!

W dniach 17-20 maja 2024 w Czerniawie-Zdroju odbędzie się Intercamp 2024, czyli zlot skautów i harcerzy Europy Środkowej, którego tradycja sięga aż 1967 roku. W tym czasie Świeradów-Zdrój stanie się centrum europejskiej współpracy. W zlocie uczestniczyć będzie 3 tysiące uczestników z całej Europy. Wydarzenie organizowane jest przez kilkudziesięcioosobowy zespół instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego — największej wychowawczej organizacji pozarządowej w Polsce.

Zlot Intercamp to przede wszystkim wspaniała przygoda, która owocuje w przyszłości wieloma międzynarodowymi przyjaźniami, a także poszerzeniem horyzontów. Młodzi skauci nie tylko będą mieli okazję, żeby poznać polską kulturę, a także odkryją zupełnie inne perspektywy. W Świeradowie-Zdroju czekać będzie na nich mnóstwo atrakcji! Oprócz koncertów, a także targu regionalnych potraw, młodzi skauci wyruszą na wędrówkę po pięknych Górach Izerskich. Będą poznawać niebo, znajdujące się na nim gwiazdy oraz zastanowią się nad zagrożeniami, jakie niesie za sobą zanieczyszczenie światłem. Tej proekologicznej lekcji towarzyszyć będą oczywiście harcerskie ideały, dzięki którym, jak mamy nadzieję, uda nam się wspiąć jeszcze wyżej.

Mamy nadzieję, że te piękne majowe dni staną się wspaniałym wspomnieniem nie tylko dla przybyłych do Świeradowa-Zdroju europejskich skautów, a także mieszkańców.

Do zobaczenia! Czuwaj!

hm. Agata Królak

komendantka zlotu Intercamp 2024

 

 

 

 

Intercamp 2024

 

Intercamp to światowy zlot skautów, który tradycją sięga aż 1967 roku. Odbywa się zawsze w weekend Zielonych Świątek w jednym z graniczących z Niemcami kraju, a w 2024 zawita i w Polsce, właśnie Świeradowie-Zdroju. Zlot odbędzie się w dniach 17-20 maja 2024 roku, a uczestniczyć w nim będzie około 3 tysięcy skautów z całej Europy.  

Możemy się zastanawiać, dlaczego akurat Świeradów-Zrój został wybrany jako miejsce tak prestiżowego dla środowiska skautowego zlotu. Organizatorzy zdradzają, że przede wszystkim ze względu na niesamowity klimat miejscowości, związany z głęboko zakorzenioną tradycją uzdrowisk, a także unikalny pejzaż Gór Izerskich. Dużą rolę odegrał też znajdujący się w pobliżu Izerski Park Ciemnego Nieba. To właśnie on zainspirował organizatorów do podjęcia problemu zanieczyszczenia światłem i wpływu człowieka na otaczający go ekosystem jako motyw przewodni zlotu Intercamp 2024. Uczestnicy wydarzenia, czyli młodzi skauci z Europy, oprócz zdobycia doświadczenia związanego z poznawaniem nowej kultury i integracji światowej, dowiedzą się jak chronić naszą planetę, a przede wszystkim pięknego nocnego nieba spowitego tysiącem gwiazd.  

Na młodych skautów czeka w Świeradowie-Zdroju mnóstwo atrakcji! Wezmą udział w tzw. Potluck Dinner. Jest to istna uczta dla kubków smakowych. Uczestnicy będą mogli skosztować potraw z różnych krajów a także podzielić się swoimi regionalnymi smakami. Będzie pysznie! Wieczorami odbywać się będą różne koncerty. Harcerskie pieśni uniosą się wraz z iskrami ognisk do nieba.  

Intercamp 2024 to przede wszystkim niezapomniana przygoda i okazja do poznania innych kultur.

Do zobaczenia w maju!

Multimedia