Świeradów-Zdrój

AKCJA: Świeradów-Zdrój wiesza budki lęgowe dla ptaków!

A+ A-
Fundacja WWF Polska podarowała naszym „świeradowskim ptakom” budki lęgowe w ilości 17 sztuk. Bardzo dziękujemy darczyńcy, za to, że nasze „świeradowskie ptaki” :):):) będą miały nowe domki!
Jesteście wspaniali!
Budki lęgowe do odbioru od poniedziałku 15 marca! Konieczny wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy i umówienie się na odbiór. Pierwszeństwo mają: szkoły, przedszkola, hotele, restauracje itp.
Mamy budki m. in. dla: sikorek, wróbli, kopciuszków, pliszek, szpaków i jeżyków ????.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Obiecaliśmy i słowa dotrzymaliśmy ????! (Poniżej informacja jak poprawnie powiesić budkę lęgową).
 
PRZYPOMNIENIE: Część budek już została rozdana z końcem lutego, to budki wykonane i podarowane przez Pana Pawła Luto z synkiem Szymonem; sztuk 9 oraz jedna budka podarowana przez Filipa. Te budki już zostały zawieszone, natomiast teraz mamy nowe budki w ilości sztuk 17 (właśnie kurier dostarczył :)), na których zakup, otrzymaliśmy środki finansowe, jak wyżej wspomniane, od Fundacji WWF Polska.
 
PAMIĘTAJMY, wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom! Szczególnie tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli. Dotyczy to głównie młodych sadów, młodych lasów, a przede wszystkim miast– jak podkreśla ornitolog dr Marian Stój. Musimy pamiętać, że w okolicach, gdzie występują np. kuny, wiewiórki otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć. Budki czy tez skrzynki (bo i z taką nazwą się spotkałam) wieszamy w miejscach osłoniętych od wiatru i nadmiernego nagrzewania ich przez słońce. Wysokość powieszenia takiej budki zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor wieszamy dość nisko, ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaka cztery-sześć metrów. Natomiast najlepszym materiałem budowlanym dla tego typu konstrukcji są deski drzew iglastych. Po co wieszać budki lęgowe? Dla ochrony ptaków, ponieważ coraz mniej jest starych dziuplastych drzew i nasze ptaki nie mają się gdzie schronić czy założyć bezpieczne gniazdo.
Pomagamy ptakom, a jaka korzyść dla nas? Ogromna: śpiew ptaków, mniej owadów, których nie lubimy, szczególnie much, komarów i kleszczy. Czyste elewacje jak zawiesimy budkę na drzewie, to ptaki (nie wszystkie ale kilka) zamiast na naszych domach, w rynnach itp. będą się sadowić na drzewach, a nasze ściany pozostaną czyste lub czystsze.
WAŻNE, aby budka lęgowa była wykonana odpowiednio tzn.; aby zostały powieszone na odpowiedniej wysokości pnia drzewa, w miejscu zacienionym. Powinny być zwrócone otworem wejściowym w kierunku wschodnim, południowo-wschodnim, aby uniknąć wpływu wiatru i deszczu oraz w odpowiedniej odległości od siebie, aby ptaki nie martwiły się o swoje miejsce, terytorium. Budka dla ptaków musi mieć odpowiedniej wielkości wejście. Takie, przez które przejdzie dany gatunek ptaka, a które zabezpieczy przed wtargnięciem do wnętrza drapieżników spadzisty dach z jednej deski, w kierunku od pnia do otworu. Nie montujemy też patyczka przy otworze wlotowym, ponieważ ptakom jest on zupełnie niepotrzebny, za to pomoże kunie lub innemu drapieżnikowi w dostaniu się do gniazda (jedną łapą zaczepiają się na patyczku, drugą wybierają jaja/pisklęta).

Multimedia