Świeradów-Zdrój

Akcja „Ratujemy żaby”

A+ A-

Ponownie na odcinku: Czerniawa-Zdrój ul. Sanatoryjna przez most do góry w stronę Dolnej Stacji Kolei Gondolowej.  Interesuje  nas  ten odcinek  jezdni, to ok. 400 m , ponieważ z prawej strony są stawy, płazy przechodzą przez jezdnię i co roku niestety ginie tam bardzo dużo tych stworzeń.  

Dwa, trzy lata temu naliczyłam tam rozjechanych kilkadziesiąt płazów zaledwie w ciągu tygodnia. W zeszłym roku dzięki siatkom i przenoszeniu codziennie płazów z wiaderek na drugą stronę  drogi rozjechanych osobników było niewiele, bo zaledwie kilka. Bardzo nas to cieszy i daje motywację do dalszej pracy.  

A ma to sens, ponieważ ratujemy żaby!

Proszę przyłączcie się do naszej akcji, można to zrobić na dwa sposoby:

1. Rozłożyć siatki wzdłuż drogi, jeśli zauważyliście, że na jakimś odcinku jezdni również przechodzą i giną płazy, a następnie codziennie przenoście te stworzenia z wiaderek na drugą stronę, może znajdziecie chętne osoby do pomocy. Chyba że zrobiony jest przepust, przejście dla zwierząt, wtedy wiaderka można odpuścić i kierować płazy przez przejście i wtedy jest to tylko kwestia rozłożenia siatek.

2. Można fizycznie pojawiać się codziennie na tym „naszym”odcinku (czyli Czerniawa-Zdrój ul. Sanatoryjna przez most do góry w stronę Dolnej Stacji Kolei Gondolowej) i pomóc nam. Najlepiej rano i po południu i przenosić żaby z wiaderek na drugą stronę drogi. Byłoby cudownie jakbyśmy razem zrobili coś dla tych stworzeń: proszę pisać, dzwonić do mnie 75 617-14-42, to może uda się ustalić jakieś dyżury przenoszenia żab. Proszę nie bądźcie obojętni, pomóżcie!

Przyrodnicy przypominają, że żaby są sojusznikiem człowieka w walce ze szkodnikami. Ich głównym pokarmem są chrząszcze, ślimaki i larwy owadów, np. komarów.  

 

Katarzyna Rzeczkowska
CEE Izerska Łąka

Multimedia

Mapa