Świeradów-Zdrój

OBCHODY 233 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

2024-05-10 12:47:38
A+ A-

3 maja 2024 r. w Kościele Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Świeradowie-Zdroju odbyła się msza święta z okazji upamiętniania rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

W wydarzeniu udział wzięły sztandary:Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Związku Sybiraków Koło nr 15 w Świeradowie-Zdroju, godnie niesione przez młodzież z naszego Miejskiego Zespołu Szkół – za co serdecznie dziękujemy, Ochotniczej Straży Pożarnej, Młożowej Drużyny Pożarniczej, Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II, byłego Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Świeradowie-Zdroju oraz przedstawiciele ZHP Hufca Lubań.

Licząca już 233 lata konstytucja była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej - na świecie. W 11 artykułach opisano zasady funkcjonowania społeczeństwa i państwa. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Multimedia