Kierując się ideą wzmacniania swojej pozycji poprzez bycie bliżej mieszkańców, Stacja Kultury zdecydowała się wziąć udział w programie Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023. W pierwszej części projektu „Stacja Kultury – witaMY na pokładzie” przeprowadzamy diagnozę lokalnego potencjału kulturotwórczego. Badaniami objęliśmy młodzież w wieku 12-17 lat – grupę najmniej uczestniczącą w dotychczasowych działaniach centrum. Za pomocą ankiet, spotkań warsztatowych i rozmów, chcemy zidentyfikować konkretne potrzeby i oczekiwania młodych mieszkańców i mieszkanek. Opracowanie diagnozy z badań pozwoli m.in. centrum zaplanować kalendarz wydarzeń dla młodzieży na najbliższy czas, unikając chybionych i niedopasowanych pomysłów. Dzięki realizacji projektu chcemy, aby Stacja Kultury zaczęła w świadomości lokalnej społeczności istnieć nie tylko jako budynek, a bardziej jako jeden z elementów życia świeradowskiej młodzieży.
Druga połowa roku będzie obfitować w moc wydarzeń skierowanych do świeradowskiej młodzieży! Warsztaty animacji poklatkowej, malowanie eco toreb, tworzenie naturalnych kosmetyków, zajęcia teatralne, Świeradów-Zdrój w świecie Minecrafta oraz festyn – to propozycje, które pojawią się w najbliższym czasie w kulturalnym harmonogramie Stacji Kultury i Świeradowa-Zdroju – Czerniawy.
Wspomniane działania to pomysły lokalne, które napłynęły do Stacji Kultury w konkursie inicjatyw, w ramach realizowanego projektu „Stacja Kultury – witaMY na pokładzie” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023. Skrót inicjatyw, które będą realizowane:
- Kulturalne warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży – autorzy inicjatywy Ewelina Lichman i Przemysław Kocik
Cykl warsztatów, który zaznajomi uczestników z każdym etapem powstawania filmu – od spisania scenariusza, przez tworzenie scenografii, postaci, po realizację zdjęć. O czym będzie ten film? Jak na Stację Kultury przystało o pociągu!
- Kulturalny Świeradów-Zdrój w wirtualnym świecie Minecrafta – autor inicjatywy Mariusz Wierzchoń
Po wspólnym spacerze z przewodnikiem sudeckim po najciekawszych kulturalnych i historycznych zakątkach Świeradowa-Zdroju i Czerniawy-Zdroju, uczestnicy warsztatów przeniosą te miejsca do świata Minecrafta. Efekty zostaną udostępnione publiczne.
- Pomaluj swoją eco torbę – autor inicjatywy Agnieszka Andrzejczak-Wiaderek
Cykl spotkań, podczas których młodzież stworzy unikatowe torby z motywami Świeradowa-Zdroju. To pomysł na propagowanie miasta w życiu codziennym poprzez noszenie torby eco z własnoręcznie namalowanymi fragmentami, symbolami naszego uzdrowiskowego miasteczka.
- Stwórzmy razem naturalne kosmetyki – autorki inicjatywy Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak w tradycji ludowej Gór i Pogórza Izerskiego wykorzystywano zioła, nie tylko w życiu codziennym, ale także podczas ważnych obrzędów i rytuałów. Następnie pod czujnym okiem prowadzących propagujących zdrowy styl życia, wykonają własne kosmetyki – mydełka, maści i balsamy do ciała.
- Teatr bliżej nas – autorki inicjatywy Katarzyna Rzeczkowska i Joanna Kędzia
Cykl warsztatów z doświadczonymi aktorami, podczas których młodzież zgłębiając różne techniki aktorskie i scenograficzne, stworzy własny krótki spektakl teatralny. Premiera spektaklu już jesienią, oczywiście na deskach sceny w Stacji Kultury.
- Festyn pn. „Łączy nas muzyka” – autor inicjatywy Fundacja na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Świeradów-Czerniawa”
W ostatnią niedzielę wakacji (27 sierpnia) zostanie zorganizowany festyn dedykowany lokalnej młodzieży. Co przygotują inicjatorzy? Oczywiście moc atrakcji, a wśród nich koncert znanego i lubianego rapera Jakuba Bartczaka, warsztaty taneczne, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wesołą zabawę na dmuchańcach.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć: TUTAJ
Beneficjent: Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" w Świeradowie-Zdroju