Świeradów-Zdrój

WARSZTATY BĘBNIARSKIE + KONCERT HANDPAN SOLO ART ŁUKASZ DEMBIŃSKI - 05.08.2023 r.

2023-08-07 12:47:06
A+ A-

Podczas warsztatów, które odbyły się 05.08.2023, zagłębiliśmy się w świat rytmów oraz poznamy podstawowe techniki gry na instrumentach perkusyjnych z Czarnego Lądu. Warsztaty gry na bębnach są idealnym wprowadzeniem w świat muzyki Afryki Zachodniej, która uświadamia, że każdy z nas potrafi odnaleźć w sobie poczucie rytmu bez względu na wiek oraz posiadane umiejętności muzyczne. Podczas trwania warsztatów każdy uczestnik otrzyma instrument (djembe).

- poznają podstawy rytmiki oraz technikę gry na bębnach afrykańskich

- rozwijają kreatywność i wyobraźnię

- biorą aktywny udział w zabawach integracyjnych oraz rytmicznych

- poznają kulturę i muzykę krajów Afryki Zachodniej oraz instrumenty, które pochodzą z tamtego regionu

- rozwijają koncentrację, koordynację, pewność siebie, cierpliwości i wytrwałość.

Koncert solowy w Hali Spacerowej potrwał 70 minut. Artysta Łukasz Dembiński zagrał materiał ze swojej nowej płyty na 5 różnie brzmiących handpanach. Oprócz handpanów na scenie zabrzmiały również zachodnio-afrykańska tykwa calabash, basowe bębny dunduny i ilimba - tradycyjny instrument grupy etnicznej Gogo z Afryki wschodniej.

 

Handpan - określany mianem "najmłodszego instrumentu świata". Wynaleziony w Szwajcarii w 2000 roku. Swoim kształtem przypomina skorupę żółwia czy spodek ufo a jego zjawiskowe i mistyczne brzmienie zachwyca i fascynuje ludzi na całym globie. Podczas koncertu usłyszą Państwo autorskie kompozycje Łukasza Dembińskiego z wydanej w grudniu 2022 roku płyty pod tytułem „a few stories about something”, zagrane na 5 różnie brzmiących handpanach. Oprócz handpanów na scenie zabrzmi również zachodnio-afrykańska tykwa calabash, basowe bębny dunduny i ilimba -tradycyjny instrument grupy etnicznej Gogo z Afryki wschodniej.

 

Łukasz Dembiński   – Muzyk perkusjonalista, promotor muzyczny, podróżnik. Założyciel zespołu Foliba. Pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych a w szczególności bębnów afrykańskich. Najczęściej grający na djembe, congach, cajonie, gicie (calabash), dundunach i handpanach. W ciągu ostatnich 15 lat z zespołami Foliba, Zebra, ŜANĜO i Ngomads zagrał ponad 1000 koncertów w Polsce i za granicą (Czechy, Słowacja, Irlandia, Niemcy, Austria, Teneryfa, Maroko, Mołdawia, Zanzibar, Tanzania). Swoim solowym koncertem uświetnił warszawską edycję   TEDx.   Poza działalnością koncertową, prowadzi liczne warsztaty gry na afrykańskich bębnach współpracując z firmami i instytucjami kultury w całym kraju. Obecnie zafascynowany brzmieniem handpanów rozwija swój autorski, solowy projekt. 16 grudnia 2022 roku ukazał się jego pierwszy solowy, studyjny album pt. „   a few stories about something   ”. Koncertuje solowo oraz równolegle współtworzy i występuje z zespołem Foliba i trio Ngomads.

 

YouTube :

https://www.youtube.com/@lukaszdembinski

Instagram :

https://www.instagram.com/lukaszdembinski/

FB :

https://www.facebook.com/lukaszdembinskimusic

Spotify :

https://e-muzyka.ffm.to/lukaszdembinskiafewstoriesaboutsomething

www.lukaszdembinski.com

www.folibamanagement.com

www.foliba.pl

www.ngomads.com

www.spotkaniezafryka.pl

 

 

Zrealizowano przy udziale środków funduszu rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii" w ramach Projektu "Świat pełen dźwięków. Kultura i Sztuka terapią na skołatane nerwy".  

Wydarzenie zorganizoowane przez Stowarzyszenie KREATYWNI i AKTYWNI Świeradów-Zdrój.

Wydarzenie organizowane przy współpracy i wsparciu finansowemu:

Miejskiego Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" w Świeradowie-Zdroju.

Multimedia