Świeradów-Zdrój

25. LECIE Park Hotel KUR & SPA Buczyński - 12.11.2022

2022-12-14 17:40:50
A+ A-

Srebrny jubileusz Park Hotelu

 

Przed 25 laty w okresie świąt Bożego narodzenia rozpoczął swoją działalność Park Hotel**** Kur & Spa. Był rok 1997, starsi mieszkańcy pamiętają jak wtedy, pod koniec trudnych lat dziewięćdziesiątych wyglądał Świeradów-Zdrój i jak wyglądały nasze góry ogołocone z lasów przez klęską ekologiczną. Ale ten krajobraz nie zraził Wiesława i Barbary Buczyńskich, którzy po wieloletnim pobycie w Szwecji postanowili wrócić do Polski i tu poprowadzić hotel.

Doświadczenie w hotelarstwie zdobywali właśnie w Szwecji, gdzie z powodzeniem prowadzili motel z restauracją a następnie hotel z 36 pokojami i restauracją w Goteborgu. Gdy ten okazał się za mały, zamienili go na duży czterogwiazdkowy obiekt liczący 165 pokoi i 16 sal konferencyjnych w Karlstadt.

W kraju wybierali między kilkoma lokalizacjami w górach i nad morzem, ale to kurort w Górach Izerskich urzekł ich najbardziej. Zdecydowali się na budynek dawnego FWP Pokłosie. Czas pokazał, że to był bardzo dobry wybór.

Początki były trudne, ale od początku wprowadzali standardy, które były normą na zachodzie a tu były nowością i ciekawostką. Łazienki w każdym pokoju, winda, bufet na śniadanie – dziś można spotkać w każdym obiekcie, wówczas to była rewolucja. Ta dbałość o wysoką jakość świadczonych usług, zwracanie uwagi na detale oraz autentyczna gościnność przyniosły efekty. Park Hotel szybko zyskał uznanie i grupę wiernych gości.

Od początku ważną rolę w tworzeniu hotelu odgrywali pracownicy. Przecież to oni codziennie spotykają się z gośćmi, od ich pracy i postawy zależy powodzenie każdego hotelu. W Park Hotelu wielu pracuje ponad 20 lat, co w dzisiejszych czasach nie jest często spotykane. Oni też tworzą niepowtarzalny klimat naszego hotelu.

Państwo Buczyńscy bardzo dużą wagę przywiązywali do zachowania dziedzictwa kulturowego, które tu zastali. Dbałość o klimat kurortu i zachowanie oryginalnego stylu architektonicznego przy rozbudowie hotelu przyniosło uznanie w 2006 postaci nagrody w Konkursie na Modernizację Roku.

Zamiłowanie właścicieli do sztuki sprawia, że w Park Hotelu i w Hotelu Buczyński od wielu lat odbywają się plenery malarskie, w trakcie których spotykają się uznani malarze z całego kraju. Efektem tych imprez są liczne obrazy, część tych dzieł sztuki zdobi wnętrza obu hoteli. Budzą duże zainteresowanie odwiedzających, bo w realistyczny a czasem abstrakcyjny sposób ukazują znane budynki naszego kurortu lub przyrodę Gór Izerskich.

Wiesław Buczyński odnosił sukcesy jako trener rugby. Był nawet trenerem reprezentacji Szwecji. Zamiłowanie do sportu pozostało. Dlatego chętnie wspiera liczne sportowe inicjatywy. Na pomoc mogą liczyć między innymi młodzi piłkarze z TKKK Kwisa. Hotele Buczyński są także sponsorem tras biegowych Run Track.

Coroczną tradycją są również Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Narciarstwie, które w 2023 już po raz 13 odbędą się w Górach Izerskich. Żurnaliści zawsze mieszkają w Park Hotelu i nie wyobrażają sobie by mieli zmienić tę lokalizację, bo panująca tu atmosfera jest niepowtarzalna.

W ciągu tych lat wiele się zmieniło. Zmienił się świat, zmieniał się Świeradów i Park Hotel również się zmieniał. Dostosowywał się do rosnących wymagań. Powstała baza zabiegowa z własnym ujęciem wody radoczynnej, wykonująca zabiegi kuracyjne na najwyższym poziomie. W 2003 roku hotel powiększył się o budynek dawnej przychodni (przedwojenny Haus Tappert) gdzie powstał basen.

W 2016 roku miał miejsce kolejny przełom w życiu rodziny Buczyńskich. Tego roku otwarty został drugi hotel. Nowoczesny Hotel Buczyński****Medical & SPA, mimo że budowany był od podstaw już w XXI wieku to stylem architektonicznym nawiązuje do stylu początków ubiegłego stulecia.

Ćwierćwiecze to piękny jubileusz i z pewnością zasługuje na odpowiednią oprawę. Uroczyste obchody odbyły się 12 listopada. Brali w nich udział nasi stali goście, którzy od lat u nas wypoczywają w Park Hotelu; przyjaciele rodziny Buczyńskich; długoletni pracownicy oraz partnerzy firmy.

Aby spiąć tradycję z nowoczesnością impreza odbyła się w 3 miejscach. Część oficjalna w Hotelu Buczyński, tu zaprezentowano historię Park Hotelu. Miłym akcentem były gratulacje oraz życzenia na kolejne udane dekady dla rodziny Buczyńskich. Właściciele hotelu złożyli podziękowania zasłużonym pracownikom. Zwieńczeniem tej części obchodów był uroczysty obiad, przygotowany przez kucharze pod przewodnictwem naszego szefa kuchni Wojciecha Bonata.

Galę jubileuszową uświetnił recital gwiazdy wieczoru Stanisława Soyki. Koncert miał magiczną atmosferę, którą podkreślali słuchacze i artyści. Stanisław Soyka chwalił klimat i wnętrza Hali Spacerowej oraz więź jaką poczuł z publicznością. Koncert odbył się w Domu Zdrojowym, w sposób chcieliśmy podkreślić, że Hotele Buczyński nie są samotnymi wsypami i są mocno związane ze Świeradowem-Zdrojem. Tworzymy jego historię, dbamy o tradycją i troszczymy się o jego zrównoważony rozwój.

Ukoronowaniem tego wyjątkowego wieczoru był bankiet w Park Hotelu. Jak na każdych urodzinach był tort i tradycyjne „Sto lat”. Było oczywiście tańce, rozmowy, wspomnienia oraz pamiątkowe zdjęcia na ściance a jedną z atrakcji był pokaz tańca z ogniem.

Przed nami kolejne dziesięciolecia i ten jubileusz jest tylko etapem w życiu firmy. Obecne plany to rozbudowa basenu w Park Hotelu: powstanie nowoczesna konstrukcja, dostosowana do bryły budynku i stylu charakterystycznego dla Świeradowa-Zdroju. Atrakcją będzie pływalnia z widokiem na Park Zdrojowy oraz zewnętrzne jacuzzi dostępne o każdej porze roku. Prace powinny ruszyć wiosną, ale już teraz przygotowując teren przesadzono wiekowe rododendrony, aby mogły cieszyć nasze oczy przez kolejne lata.

Park Hotel nieustannie się rozwija i ma plany na przyszłość, ale są pewne wartości niezmienne, które w każdej epoce są cenne i przynoszą w hotelarstwie wymierne efekty. Dbałość o detale, prawdziwie polska gościnność połączona z profesjonalną obsługą. To procentuje. W ciągu tego ćwierćwiecza hotel zyskał rzeszę wiernych i lojalnych gości. Są tacy, którzy przyjeżdżają od ponad 20 lat. Mają swój ulubiony pokój, stolik w restauracji, swoje ulubione trasy spacerowe. Wielu z nich przyjechało aby razem z nami świętować nasz jubileusz. Przywieźli zdjęcia zrobione przez lata pobytów u nas oraz opowieści z dawnych czasów. Miło było kolejny raz gościć ich w Park Hotelu i widzieć ich uśmiechnięte oczy. To najlepszy dowód, że nasza codzienna praca przynosi dobre efekty, czyli zadowolenie gości.

 

Marek Różycki

Manager Hotelu

 

 

 

 

Multimedia