Świeradów-Zdrój

56. KONKURS ORKIESTR WOJSKOWYCH 22-24.09.2022

2022-09-28 16:27:21
A+ A-

Triumf wojskowych muzyków z Elbląga


56. Konkurs Orkiestr Wojskowych, którego uczestnicy gościli w Świeradowie-Zdroju od 22 do 24 września, zawierał w swym programie wszystko, za co od końca lat 60-tych XX w. pokochali go świeradowianie, kuracjusze i turyści: musztry paradne, koncerty plenerowe oraz wieczorne występy w Hali Spacerowej.


Wisienką na torcie była sobotnia gala finałowa, w trakcie której ogłoszono wyniki konkursu. Jury w składzie dr hab. Sławomir Cichoń, ppłk rezerwy Adam Czajkowski oraz Mirosław Chilmanowicz przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy „Flaga na maszt” (wszystkie 4 orkiestry musiały go zagrać) – Orkiestra Wojskowa w Szczecinie pod batutą kapelmistrza por. Piotra Flisa;

  • I miejsce w kategorii musztra paradna – Orkiestra Wojskowa w Giżycku pod dowództwem kapelmistrza kpt. Cezarego Rzący;

  • I miejsce w kategorii koncert estradowy – ex aequo Orkiestra Wojskowa w Szczecinie i Orkiestra Wojskowa w Elblągu pod batutą kapelmistrza kpt. Mariusza Żelazka.

Jury wyróżniło także następujących solistów: plut. Adrian Szajna (OW w Elblągu), plut. Paweł Siembieda (OW w Bytomiu), mł. chor. Piotr Wyszogrodzki (OW w Bytomiu), sierż. Paweł Głogowski (OW w Szczecinie), sierż. Krzysztof Narodowski (OW w Elblągu) oraz mł. chor. Paweł Pełka (OW w Bytomiu).

Z kolei Nagroda Publiczności powędrowała do Orkiestry Wojskowej z Elbląga.

Tegoroczny konkurs uświetnił wieczorny występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu pełen maestrii kapelmistrzów, popisów solistów instrumentalistów i zaproszonych gości – Izabeli Kwaśniewskiej-Pakuły i Krzystofa Iwaneczko (zwycięzca 6. edycji „The Voice of Poland”), którym towarzyszył Wrocławski Chór Akademicki, a to wszystko w towarzystwie feerii świateł.

 

Współorganizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury" w Świeradowie-Zdroju

Multimedia