Zakończenie kursu pszczelarskiego

2016-03-18 09:47:00
A+ A-
Sobota 5 marca 2016 r. zakończenie kursu pszczelarskiego na "Izerskiej Łące".

Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty.

Kurs przebiegał w miłej atmosferze, a co najważniejsze dużo się nauczyliśmy o pszczołach i obchodzeniu się z nimi. Bardzo dziękuję wykładowcom za profesjonalizm oraz kursantom za wytrwałość i serdeczność. Dziękuję także Nadleśnictwu Świeradów za wsparcie finansowe naszego kursu. Kurs był dla uczestników bezpłatny - sfinansowany przez Gminę Miejską Świeradów-Zdrój.

Mamy nadzieję, ze dzięki tej inicjatywie nie zabraknie w naszej okolicy pszczół czyli najważniejszych zapylaczy, dzięki którym mamy owoce, warzywa oraz piękne kwiaty.

Kurs trwał od grudnia do marca, składał się ze 110 godzin wykładowych,
poruszone tematy były następujące:
  • inż. Henryk Kamaszuk - 38 h: „Gospodarka pasieczna, zasady zakładania pasieki i gospodarki wędrownej, kierowanie rozwojem rodziny pszczelej wiosną, przygotowanie do pożytku, rójka naturalna i powiększenie pasieki, przygotowanie pasieki do zimowania, dodatkowe kierunki produkcji pasiecznej w tym pszczelarstwo ekologiczne”, budowanie pasieczne; ule, sprzęt i budowle pasieczne”.

  • mgr inż. Antoni Martyniak - 34 h: „Biologia pszczół i życie rodziny pszczelej, przebieg życia rodziny pszczelej w ciągu roku, wychów matek pszczelich, pożytki pszczele, pożytki nektarowe i spadziowe w Polsce, produkty pasieczne, konfekcjonowanie i przechowywanie produktów pasiecznych”.

  • mgr Marek Janiszewski - lekarz weterynarii, specjalista chorób owadów użytecznych - 20 h: „Choroby pszczół, higiena w gospodarstwie pasiecznym, pasieka ekologiczna”.

  • mgr Jan Okulowski, Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jeleniej Górze - 18 h: „ABC Mikroekonomii, marketing i reklama, BHP pracy w pasiece”.


Multimedia