Andrzej Szymalski

2008-04-22 19:30:08
A+ A-

Andrzej Szymalski – kompozytor, poeta, animator kultury.

www.myspace.com/andrzejszymalski

PYTANIA:

1. Mieszkam tu, bo:  stojąc mogę frunąć ze Wzgórza Trawieji i Trawiatrów w Dolinę Kwisy i.. dalej

2. Lekcja z dzieciństwa którą pamiętam: h o r y z o n t /w Szkole Podstawowej na Mokotowie pani od Geografii była rok rocznie przy nadziei, gdy tylko powracała z urodzinowej batalii od razu zabierała nas na wycieczkę krajoznawczą ulicą Puławską, skąd oglądaliśmy zarysowaną sączącym się dniem l i n i ę h o r y z o n t u../

3. Ten pierwszy raz ..... - Miała na imię Nutka, lnem i wiatrem uplecione włosy - przypominała nieustającą wiosnę i była pierwszym, drukowanym w prasie studenckiej „Politechnik”, wierszem pt. Taniec – spędzającym sen z powiek wspomnieniem młodzieńczej szczęśliwości..

4. Przebój życia ....... - Nieustający motyw, powracającej nieustannie we mnie Muzyki Kształtów..
 
5. Wkurza mnie..... - nietolerancja, zaślepienie, pycha, czczy werbalizm, mitomania oraz niczym nieograniczona wręcz złośliwość przedmiotów martwych..
 
6. Oprócz rodziny, nie umiem się obejść bez: ..twórczej samotności..

7. Gdybym dostał 100tys.$ to...: ../?/..

8. Za późno na.... ..realizację uciekających w nicość - marzeń..

9. Ulubiony dowcip... Nie mogę opowiedzieć - jest nieco niecenzuralny…

10.Pierwsze wspomnienie z dzieciństwa… - Czarna, przepastna brama domu, gdzie w wieku 2 lat, niesiony rękami rodziców, wracałem po zapaleniu płuc ze szpitalnej przygody – bycia jedną nogą na tamtym świecie, w mitycznych rejonach ułudy i snów..
 
11. Ulubione miejsce... Pracownia artystyczna w SZYMFONII, którą dobrzy znajomi zwą po prostu - Kompoetornią
 
12. Ukochana książka – „tabula rasa”
13. Najdłuższa podróż ...........  D z i e c i ń s t w o - ..Powrót do stolicy - z wiejskiego domku dziadka w Ossowie koło Kobyłki - do nowo otrzymanego przez ojca mieszkania na Mokotowie w Warszawie – przeprowadzka furmanką, gdzie wrzucono mnie do góry nogami, a tak chciałem oglądać; tajemniczy, niepokojąco piękny świat – wszechogarniającej ciało i umysł – p o d r ó ż y..

14. Największy autorytet – I s t o t a Człowieczeństwa
 
15. Kogo chciałabyś poznać: Stwórcę NIESKOŃCZONOŚCI i, ..samego siebie
 
16. Największy zakup - ..Czekam na TO od maleńkości..
17. Najpiękniejszy sen - fruwanie wysoko, w przestrzeni ziemskiej nad wszystkim i, kiedyś, dawno temu, ulatujący w przerażająco intensywnie lazurowe niebo, potężny, świecący sepiowym brązem ugru - chitynowy chrabąszcz, gdy pod nim, żegnające go, falowaniem złotym, kłujące w oczy ruchomością kłosów - gęstwie zbóż
18. Nigdy nie jest za późno na.... ..ciągłe odkrywanie t a j e m n i c y tego świata w twórczym błądzeniu poprzez labirynty i zagadki odradzającej się w umyśle s z t u k i

19. Moim największym marzeniem jest…m a r z e n i e

20. Moja ulubiona potrawa to.... k o c h a n i e - niebotyczny eliksir miłości
 
 

Mój życiorys twórczy rozpoczyna się w Warszawie, gdzie kształciłem się artystycznie i prowadziłem działalność zawodową o charakterze twórczym –  współpracując z wieloma teatrami i aktorami sceny muzycznej, dramatycznej i lalkarskiej oraz autorami sztuk, tekstów i filmów autorskich. Do kulminacyjnego punktu tej działalności należy chyba muzyka do musicalu dla dzieci i młodzieży ”Wyprawa Tapatików” – nagranego z Filharmonią Narodową oraz czołówką polskich aktorów śpiewających i wydanego przez Polskie Nagrania w drugiej połowie lat 80ych. 

W 1990 roku przeniosłem się w Sudety do Świeradowa Zdroju, gdzie zauroczony Górami Izerskimi i Doliną Kwisy oraz urodą Karkonoszy rozpocząłem twórczość o charakterze niekomercyjnym – nazwałem ją SUDETONY. Powstają tu c y k l e muzyki elektronicznej i Portretony Sudeckie oraz kilka tomików poezji. W 1992 roku zaproszono mnie na Wielki Koncert Muzyki Elektronicznej w Jeżowie Sudeckim, a w roku 1995 zostałem laureatem konkursu na 150-lecie Świątyni Wang w Karpaczu i wyróżniony przez Henryka Tomaszewskiego Nagrodą Główną w dziedzinie Muzyki i Teatru za - V Portreton Sudecki „WANGÓRIA”.
 

W latach 1996 – 2002 byłem inicjatorem i organizatorem Multimedialnego Festiwalu El-Izerie – Sudecjańskie Święto Sztuk, gdzie przez kilka lat doszło do spotkania znakomitych twórców muzycznych, kreacji Teatrów Ulicznych oraz realizacji plastycznych, poetyckich i fotograficznych, a także niekonwencjonalnych wizji autorskich. 

 
W okresie tym skomponowałem dwa obrazy baletowe – Kondukty i Eseje-Mgły oraz „Hrisulidylię” do Sceny Obrazowej Michała Hrisulidisa. Twórczość z tego okresu często pojawiała się na antenie Programu III PR w audycji Jerzego Kordowicza – Studio El-muzyki, jej fragmenty ukazały się w fonografii Saund-Polu – jako SUDETONY.
 
W 1997 r. powołałem do życia Towarzystwo Kultury Sudeckiej SUDETORIA – konsolidujące środowisko kulturalne rejonu Jeleniogórskiego i zachodniego pogranicza Sudetów, a następnie przewodniczyłem Grupie – Kultura i Sztuka przy Euroregionie NYSA. W tym czasie powstała Pieśń Trojga Narodów otwierająca historyczną wystawę Polsko-Niemiecką i Toccata Europejska wykonana przez chór na zorganizowanej przeze mnie Biesiadzie Intelektualnej Trzech Narodów.
 
W międzyczasie powstają trzy filmy TV Wrocław – o działalności, życiu i twórczości wyżej wymienionego, a wraz z ostatnią edycją Festiwalu El-Izerie zostaje on uhonorowany wyborem na Człowieka Roku 2002 Powiatu Lubańskiego w dziedzinie Kultura i Edukacja, aby w roku 2005 otrzymać od Ministra Kultury odznakę - Zasłużony Działacz Kultury.
 
Nic to – na przełomie stuleci, tysiącleci i życia powstają PIEŚNI IZEROKARKONOSKIE, których c y k l e dzieją się po dziś dzień. Opowiadają one o magii i fantazji gór, historii tej ziemi i ludzkiej codzienności. Powstaje też muzyka kameralna i fortepianowa z cyklu Kapela Sudetica oraz dziełka okazjonalne: „Pałac” - dla Staniszowa i „Hauptmania Jagniątkowska XXI” – dla Muzeum Domu Hauptmanna w Jagniątkowie.

Ale, najważniejszym w tym wszystkim wydaje się jednak stworzenie i dokończenie widowiska słowno muzycznego KSIĘGA GÓR. Spektaklu t e j ż e ziemi - z Postaciami i bohaterami literatury oraz historii trzech ościennych narodów Europy - w obliczu integracji europejskiej i schedy kulturowej Polski, Czech i Niemiec, z wątkami baśni, która niekiedy może się stać nawet rzeczywistością…

Andrzej Szymalski

 

Multimedia