Świeradów-Zdrój

Magnetoterapia

2014-06-26 13:55:35
A+ A-
Magnetoterapia

Leczenie polem magnetycznym jest jednym z wiodących dziedzin rehabilitacji. Bez ingerencji wewnątrz stymuluje organizm do regeneracji i samo leczenia. Pulsujące światło magnetyczne, które powoduje przyspieszenie przemiany materii, poprawę ukrwienia, lepsze wykorzystanie tlenu (przez komórki), poprawę zrostu kostnego . Ma zastosowanie w leczeniu schorzeń układu ruchu, neurologicznych, chorób układu krążenia, trudno gojących się ran, osteoporozy, stanów zapalnych stawów.

ZABIEGI:

 • magnetronik jest przeznaczony do terapii pulsującym polem magnetycznym małej częstotliwości. Pod wpływem pola magnetycznego jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom powodując hiperpolaryzację błony komórkowej i tym samym wzmacniają przemianę materii, szczególnie podczas zachodzących procesów energetycznych. Wzmaga to wykorzystanie tlenu przez komórkę. Poprawione ukrwienie w komórce podczas działania pola magnetycznego wywołuje podniesienie ciśnienia potencjału tlenu.Wskazania:

  - opóźnione leczenie złamania kości

  - kontuzje, zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia wiązadeł, urazy ścięgien

  neuralogie, nerwobóle, nerwiaki, bóle fantomowe

  - zaburzenia w krwioobiegu arteryjnym o charakterze obwodowym

 • terapuls - to aparat, wytwarzający impulsowe pole magnetyczne wielkiej częstotliwości. Pole to nie wytwarza ciepła działając na potencjał błon komórkowych. W efekcie zmienia to właściwości fizykochemiczne tkanek, co daje z kolei efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i co najważniejsze- przeciw obrzękowy. Terapuls może być stosowany na rany , na oparzenia a także może przenikać przez opatrunek gipsowy. Jest wiec wskazany w stanach unieruchomienia. Proponował bym zastosowanie go w nieco późniejszym okresie leczenia. Zabieg polega na odpowiednim ułożeniu głowicy oraz na ustaleniu odpowiedniej dawki. Układa się pacjenta i przykłada się głowicę generatora, tak aby swoją powierzchnią miała jak największy kontakt z ciałem pacjenta. Pomiędzy głowicę a skórę podkłada się jednorazową chusteczkę w celu higienicznym. Puste przestrzenie powinno się wypełnić chusteczkami. Można też zabieg wykonywać przez ubranie ponieważ pole magnetyczne posiada zdolność przenikania przez ubranie. Głowicę ustawia się w takim kierunku aby dawała jak najmniej niepotrzebnego, szkodliwego promieniowania. Terapuls wykorzystuje się przy leczeniu:

  - zapalenie okołostawowe

  - trudno gojące się rany

  - owrzodzenia troficzne

  - stany po zabiegach chirurgicznych – szczególnie stomatologiczny

  - stany po urazach tkanek miękkich

  - zapalenie przydatków macicy

  - przewlekłe i podostre zapalenie zatok obocznych nosa

  - krwiaki pourazowe

  - niektóre choroby skóry.

 • diatermia krótkofalowa jest zabiegiem fizykoterapeutycznym, wykorzystującym działanie pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości, ale o krótkich falach, wytworzonego w specjalnym aparacie, przy czym obwód elektryczny jest zamykany przez ciało chorego. Metoda ta polega na przepuszczeniu prądu przez okolice dotknięte schorzeniem i wywołaniu ciepła w chorych tkankach przez skupienie tam pola elektromagnetycznego. Moc i charakter prądu mogą być zmieniane, ale zawsze jest to prąd nieszkodliwy dla zdrowia ogólnego. Efekt termiczny działania diatermii krótkofalowej jest wynikiem absorpcji fal elektromagnetycznych wielkiej częstotliwości przez organizm i zależy od właściwości elektrycznych poszczególnych tkanek. Leczy:

  - przewlekłe stany zapalne

  - wszystkie postacie gośćca

  - niedokrwienie tkanek

  - stany pourazowe

  - odmrożenia

  - nerwobóle

  - odmrożenia

   

Multimedia