Świeradów-Zdrój

„Z klasyką przez Polskę” Olga Pasiecznik – sopran, Ewa Pobłocka – fortepian

A+ A-
Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę” organizowany przez Polski Impresariat Muzyczny. Już 15.10.2022 w Miejskim Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY w Świeradowie-Zdroju wystąpi Olga Pasiecznik - Śpiewaczka pochodzenia ukraińskiego (sopran); poświęca szczególną uwagę barokowym i klasycznym operom, muzyce francuskiego impresjonizmu, rosyjskim i ukraińskim pieśniom, muzyce oratoryjnej oraz kompozycjom współczesnym, oraz Ewa Pobłocka - Pianistka i pedagog, urodzona 21 listopada 1957 w Chełmnie, laureatka licznych konkursów pianistycznych.
 
Wstęp jest bezpłatny - za okazaniem biletu, który odebrać można w Stacji Kultury w godzinach pracy obiektu (poniedziałek-piątek 10:00-17:00 oraz w soboty 10:00-16:00). Bilety rezerwować można również telefonicznie (tel. 75 713 64 82 oraz 75 713 64 83). Liczba miejsc ograniczona.
 
 
Program:

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Partita c-moll BWV 826

Sinfonia

Allemande

Courante

Sarabande

Rondeau

Capriccio

Franz Schubert (1797–1828)

Impromptu As-dur op. 142 nr 2

Franz Schubert (1797–1828)

Im Frühling

Suleika

Der Musensohn

Fryderyk Chopin (1810–1849)

Smutna rzeka

Piosnka litewska

Melodia

Poseł

Fryderyk Chopin (1810–1849)

Polonez fis-moll op. 44

Stanisław Moniuszko (1819–1872)

Wiośnianka

Swaty

Do pączka

 
Projekt „Z klasyką przez Polskę” realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
 
O artystkach:
 
Olga Pasiecznik - Ukończyła studia wokalne w Kijowskim Konserwatorium, następnie kontynuowała edukację na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej w 1992 roku, a cztery lata później na scenie Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu jako Pamina w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta. Występowała w przedstawieniach operowych na najbardziej znanych i prestiżowych scenach świata. Ma na koncie ponad czterdzieści partii, m.in. w operach Monteverdiego, Glucka, Haendla, Mozarta, Webera, Bizeta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy’ego, Czajkowskiego oraz kompozytorów współczesnych. Role te przyniosły jej uznanie krytyki i publiczności. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 50 albumów CD i DVD, które nagrała m.in. dla firm CD Accord, Dabringhaus und Grimm, Harmonia Mundi, Naxos i Opus 111. Jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych: w s’Hertogenbosch w Holandii, Mirjam Helin w Helsinkach oraz im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Została wyróżniona także w Polsce – Paszportem Polityki (1997), nagrodami Fryderyk za najlepsze nagrania solowe (1997, 2004), nagrodą Orfeusz festiwalu Warszawska Jesień (1999), Złotym Krzyżem Zasługi (2001) oraz Nagrodą im. A. Hiolskiego za najlepszą kobiecą rolę operową (2004). W 2005 i 2010 roku została nominowana przez międzynarodowy magazyn operowy „Opernwelt” do tytułu „Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego”. W 2011 otrzymała doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2012 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest solistką Polskiej Opery Królewskiej.
 
Ewa Pobłocka - Laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku u Zbigniewa Śliwińskiego i Jerzego Sulikowskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1981) oraz podyplomowo w Hamburgu u Conrada Hansena. Korzystała z konsultacji artystycznych J. Sukiennickiej, R. Kerera, T. Nikołajewej i M. Argerich. Laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu im. G. Viottiego w Vercelli (1977) i złotego medalu na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979). Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Singapurze, Korei, Japonii, Australii i RPA. Z powodzeniem uprawia muzykę kameralną. Dokonała licznych prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych, m.in. A. Panufnika, W. Lutosławskiego, P. Szymańskiego i P. Mykietyna. Nagrała ponad 50 płyt, m.in. dla Deutsche Grammophon, Pony Canyon, Victor JVC, Polskich Nagrań „Muza”, NIFC, CD Accord i BeArTonu. Jako pierwsza polska pianistka w historii nagrała oba tomy Das Wohltemperierte Klavier. Jest cenionym pedagogiem – prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jest zapraszana na kursy mistrzowskie na całym świecie. Zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych (m.in. w Warszawie, Tel Awiwie, Hamamatsu). Chętnie sięga po pióro – w 2021 r. ukazała się jej pierwsza książka: Forte-piano. Prowadzi w Programie Drugim Polskiego Radia audycje poświęcone muzyce Bacha: Zacznij od Bacha (2020- 2021) oraz Przypadki Bacha (2021).
 
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Zespół NIMiT-u codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą.
 
Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” organizowany w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego to jeden ze sztandarowych projektów służących zwiększeniu zainteresowania muzyką klasyczną w małych miejscowościach. Dzięki niemu publiczność, która na co dzień nie ma możliwości słuchania muzyki klasycznej, może poznać dorobek słynnych twórców i uczestniczyć w koncertach na najwyższym poziomie z udziałem wybitnych wykonawców.
 
Współorganizatorzy:

NIMiTpolska

OKiSWroclaw

Multimedia

Mapa