Świeradów-Zdrój

Czyszczenie budek dla ptaków

A+ A-

Dlaczego należy czyścić budki lęgowe dla ptaków?

„ Budka lęgowa to - szukając odpowiedniego porównania - stan surowy zamknięty. Każdy lokator musi go urządzić po swojemu, czyli zbudować w środku gniazdo. Różne gatunki mają swoje preferencje, ale zwykle jest to mieszanina traw, liści, sierści, piór i ziemi.
Taka mieszanka w połączeniu z ptasimi odchodami, temperaturą i wilgotnością sprawia, że budce lęgowej tworzą się doskonałe warunki nie tylko do rozwoju ptaków, ale też rozwoju bakterii, grzybów, pcheł, wszy, wszoł i innych ptasich pasożytów. W nieczyszczonych budkach lęgowych dochodzi do kumulacji pasożytów, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do śmierci piskląt.

Kiedy czyścić? Zgodnie z obowiązującym prawem stare, niezajęte gniazda ptaków można usuwać z drzew, budynków i budek lęgowych w okresie od 16 października do końca lutego następnego roku.
Zachęcamy jednak do czyszczenia budek w październiku lub w listopadzie .
Miesiąc, w którym to zrobimy ma znaczenie! Trzeba pamiętać o tym, że ptaki wykorzystują budki lęgowe również zimą. Spędzają w nich noc chroniąc się przed śniegiem, wiatrem i mrozem. Może się więc okazać, że czyszcząc budki w styczniu wypłoszymy z niej zimowych lokatorów. Zima to dostatecznie trudny czas dla ptaków, żeby narażać je na dodatkowe atrakcje tego typu. Czyszczenie budek pod koniec lutego jest ryzykowne. Na południu i zachodzie Polski. Szczególnie w przypadku łagodnych zim, ptaki mogą zajmować terytoria i budować gniazda. Wyczyszczenie takiej budki może doprowadzić do jej porzucenia przez ptaki.

Kiedy NIE czyścić budek lęgowych?
Budek lęgowych nie czyścimy w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy znajdziemy w niej innych nie ptasich lokatorów. Jeśli w budce mieszkają inne zwierzęta; Orzesznica, myszy lub nietoperze, zostawmy ją w spokoju .
Drugi przypadek to taki, w którym gniazdo w budce składa się z dużej ilości piór. Może to być bowiem gniazdo zimowe Mazurka . Mazurek to jedyny ptak w naszym kraju, który buduje gniazda zimowe. Zgromadzone w budce pióra tworzą dodatkowe zabezpieczenie przed chłodem. Z badań wynika, że przeżywalność ptaków z gniazdami zimowymi jest wyższa o 30%. Nie warto narażać Mazurków na takie niebezpieczeństwo”.

Tekst pochodzi ze strony: https://jestemnaptak.pl/artykul/jak-czyscic-budki-legowe-dla-ptakow

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu, a także do oglądnięcia kilkuminutowego filmu jak czyścić budki lęgowe.

My swoje Świeradowskie budki lęgowe będziemy czyścić na początku listopada i zachęcamy wszystkich Państwa, którzy otrzymaliście od "Izerskiej Łąki" i WWF budki, abyście także to uczynili właśnie w listopadzie.

Multimedia

Mapa