Świeradów-Zdrój

AKCJA: Świeradów-Zdrój wiesza budki lęgowe dla ptaków!

A+ A-

AKCJA: Świeradów-Zdrój wiesza budki lęgowe dla ptaków!

Pomagamy ptakom, a więcej ptaków, to mniej kleszczy w naszych ogrodach czy parkach! Serdecznie zachęcamy do włączenia się w tę bardzo ważną akcję. Jak?

Wystarczy zrobić samodzielnie lub kupić gotową budkę lęgową dla ptaków i powiesić w swoim ogrodzie. Można też zrobić lub kupić budkę lęgową i przywieźć do nas na „Izerską Łąkę”, a my już się tym budkami zajmiemy . Powiesimy w naszym ogrodzie, przy Czarcim Młynie przy Stacji Kultury oraz w Parku w mieście. Oprócz naszej ogromnej wdzięczności za pomoc naszym skrzydlatym przyjaciołom, mamy do zaproponowania Państwu też inne ciekawe rzeczy. Jeśli ktoś z Państwa przyniesie na „Izerską Łąkę” lub na Stację kultury budkę lęgową dla ptaków to: możecie otrzymać Państwo ZAPROSZENIE na prywatny seans kinowy (w ramach naszych licencji) lub ZAPROSZENIE na zorganizowanie zabawy urodzinowej na „Izerskiej Łące” dla Waszych pociech. To może być świetna zabawa! Oczywiście jakieś drobne nagrody też się znajdą .

Jeśli chcemy, żeby w budkach lęgowych jeszcze w 2021 roku zagnieździły się ptaki, budki te należy zainstalować jak najwcześniej. Najlepiej już teraz w styczniu lub lutym. PAMIĘTAJMY wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom! Szczególnie tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli. Dotyczy to głównie młodych sadów, młodych lasów, a przede wszystkim miast – jak podkreśla ornitolog dr Marian Stój. Musimy pamiętać, że w okolicach, gdzie występują np. kuny, wiewiórki otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć. Budki czy tez skrzynki (bo i z taką nazwą się spotkałam) wieszamy w miejscach osłoniętych od wiatru i nadmiernego nagrzewania ich przez słońce. Wysokość powieszenia takiej budki zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor wieszamy dość nisko, ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaka cztery-sześć metrów. Natomiast najlepszym materiałem budowlanym dla tego typu konstrukcji są deski drzew iglastych. Po co wieszać budki lęgowe? Dla ochrony ptaków, ponieważ coraz mniej jest starych dziuplastych drzew i nasze ptaki nie mają się gdzie schronić czy założyć bezpieczne gniazdo.

Pomagamy ptakom, a jaka korzyść dla nas? Ogromna: śpiew ptaków, mniej owadów, których nie lubimy, szczególnie much, komarów i kleszczy. Czyste elewacje jak zawiesimy budkę na drzewie, to ptaki (nie wszystkie ale kilka) zamiast na naszych domach, w rynnach itp. będą się sadowić na drzewach, a nasze ściany pozostaną czyste lub czystsze.

WAŻNE aby budka lęgowa była wykonana odpowiednio tzn.; aby zostały powieszone na odpowiedniej wysokości pnia drzewa, w miejscu zacienionym. Powinny być zwrócone otworem wejściowym w kierunku południowo-wschodnim, aby uniknąć wpływu wiatru i deszczu oraz w odpowiedniej odległości od siebie, aby ptaki nie martwiły się o swoje miejsce, terytorium. Budka dla ptaków musi mieć odpowiedniej wielkości wejście. Takie, przez które przejdzie dany gatunek ptaka, a które zabezpieczy przed wtargnięciem do wnętrza drapieżników spadzisty dach z jednej deski, w kierunku od pnia do otworu. Nie montujemy też patyczka przy otworze wlotowym, ponieważ ptakom jest on zupełnie niepotrzebny, za to pomoże kunie lub innemu drapieżnikowi w dostaniu się do gniazda (jedną łapą zaczepiają się na patyczku, drugą wybierają jaja/pisklęta). Po więcej informacji zapraszamy na strony: https://jestemnaptak.pl/artykul/wieszamy-budki-legowe i https://otop.org.pl/ptasie-porady/dokarmianie/budki-legowe/ znajdziecie tutaj Państwo praktyczny poradnik w formie pytań i odpowiedzi związanych z budkami (skrzynkami) lęgowymi (opracowany na podstawie prezentacji Jakuba Typiaka ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN. Prezentacja była przedstawiona w ramach comiesięcznych spotkań Warszawskiej Grupy Lokalnej OTOP). Polecamy też strony: http://ptasieogrody.pl/wiki/Pomagam_ptakom oraz https://otop.org.pl/

Natomiast jeśli nie wiecie na jaką budkę się zdecydować, dla jakiego ptaka, to zapraszam do wzięcia udziału w ZIMOWYM PTAKOLICZENIU 29-31 stycznia 2021 rok i zaobserwowaniu jakie ptaki najchętniej do Was przylatują. Informacja o ptakoliczeniu jest już na facebookowej stronie „Izerskiej Łąki”.

Multimedia