Świeradów-Zdrój

PERŁOWY SZLAK NAD RZEKĄ KWISĄ

  • Leśna

A+ A-

PERŁOWY SZLAK NA RZEKĄ KWISĄ

Zapraszamy do wędrówki Perłowym Szlakiem nad Kwisą. W XVI wieku w małżach żyjących w rzece Kwisie znajdowano perły. Pod koniec XVI wieku cesarz Rudolf II Habsburg udzielił prawa poszukiwania pereł. Małże te występowały w okolicach Leśnej, koło Czochy, znajdowano je także w potoku Miłoszowskim. Skójka z biegiem lat występowała coraz rzadziej. W 1729 roku władca Saksonii zabronił nawet odłowu skójek i wprowadził ich okresy ochronne. Około 1800 roku skójka występowała w Kwisie, w coraz mniejszych koloniach.

Szlifiernie istniały nie tylko koło Leśnej. Wzmiankowane są one także w Miłoszowie i Pobiednej. Najbardziej znana szlifiernia mieściła się w starym młynie koło Lechowa. Osadę tę założyli w połowie XVII wieku emigranci religijni z Czech. Młyn- szlifiernia został jednak uszkodzony podczas powodzi w 1981 roku i rozebrany.

Wychodząc z Perłowego szlaku, idąc wąską, skalistą, stromą doliną, prawym brzegiem Kwisy, na wysokości fabryki Baworowo napotykamy na unikatowe resztki okopów z czasów wojny siedmioletniej ( 1756- 1763). Wykopali je w 1758 roku tzw. Pandurzy- oddział piechoty bałkańskiej w armii Habsburgów. Poniżej okopów znajduje się sztolnia- wydrążony w zboczu góry tunel podczas II wojny światowej.

Kolejnym punktem na szlaku jest placyk „ Skała Marii”, z którego rozpościera się widok na malowniczy przełom rzeki Kwisy. Podczas dalszej wędrówki napotykamy Królewki Plac oraz skałę z wyrytym napisem „ 1866 Kőnig´s Platz”. Trochę dalej, zza drzew, wyłania się elektrownia wodna Czocha, która jest najstarszą działającą do dziś elektrownią wodną Polski.

W 2014 roku Stowarzyszenie Leśna Marklissa reaktywowało poławiania pereł w rzece Kwisie, tworząc coroczną międzynarodową imprezę historyczno- rekreacyjną.  

Multimedia

Do pobrania