Koncert - Festiwal Muzyki Sakralnej PRO MUSICA SAKRA

  • 6 lipca 2013, 19:00-22:00

  • Organizator : Jakub Choros, Anna Panek, Fundacja Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej

  • Kościół pw. św. Józefa Obl. NMP

A+ A-

Wystąpi prof. Joachim Grubich - organy

Piąta edycja festiwalu muzyki sakralnej PRO MUSICA SACRA przeżywać będzie w najbliższym czasie swoją kulminację,zarówno za sprawą ilości wydarzeń, jakie odbędą się w najbliższych tygodniach a także poziomu tych wydarzeń.
W zeszłym miesiącu, 18 maja, przeżyliśmy w świeradowskim kościele koncert kantatowy w wykonaniu świetnych śpiewaków, stale współpracujących już z PRO MUSICA SACRA:
Olgi Ksenicz oraz Piotra Chmaja. Wokalistom towarzyszył Tomasz Głuchowski grający na klawesynie oraz organach, a także Orkiestra Smyczkowa Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod batutą prof. Heleny Tomaszek-Plewy. Wykonane zostały dzieła kompozytorów włoskich i niemieckich okresu baroku i klasycyzmu. Publiczność jak zawsze w Świeradowie dopisała frekwencją i bardzo gorąco przywitała artystów i przygotowany przez nich program.
W czerwcu PRO MUSICA SACRA organizuje aż pięć koncertów w różnych miejscach.
W piątek14.06.2013 o godz 19:00 zapraszamy na recital organowy Artura Piwkowskiego do kościoła ewangelickiego Marii Panny w Lubaniu. Dzień później, w sobotę 15.06.2013 o godz 17:00 koncert ten zostanie powtórzony w kościele Niepokalanego Serca NMP w Platerówce.
Tydzień później, w sobotę 22.06.2013 o godz. 19:00 zapraszamy na koncert w Świeradowskim kościele św. Józefa. Wykona go Zespół Muzyki Dawnej „Allegro” z Zabrza pracujący pod kierunkiem Grażyny Klein-Jarasz. Przygotowany przez „Allegro” program będzie można usłyszeć także w niedzielę 23.06.2013 o godz. 12:00 w Kościele św. Krzyża w Czerniawie oraz o godz 19:00 w kościele św. Józefa w Olszynie.
Kolejny koncert będzie miał miejsce już dwa tygodnie później, w sobotę 06.07.2013 o godz. 19:00 w kościele św. Józefa w Świeradowie - Zdroju i będzie on najważniejszym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu PRO MUSICA SACRA. Wykona go bowiem artysta cieszący się uznaniem nie tylko w Polsce ale i na całym świecie: Prof. Joachim Grubich. Ponieważ profesor jest postacią najwyższej rangi w świecie artystycznym i jego obecność w Świeradowie jest dla nas olbrzymim zaszczytem, pozwolę sobie poświęcić osobie tego artysty jeszcze jeden akapit.
Joachim Antoni Grubich(ur. 16 stycznia 1935 w Chełmnie) – polski organista, profesor nauk o sztukach pięknych, wykładowca akademicki.
Debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Oliwie w 1960, W 1961 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi, a w 1962 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie. Od tej pory prowadzi ożywioną działalność koncertową - występował w większości krajów europejskich, a także na Gran Canaria, w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, na Syberii, w Turcji, Kanadzie, Stanach Zjenoczonych i Meksyku. Do najbardziej znaczących występów w jego karierze artystycznej należą recitale w Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, De Doelen w Rotterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Schauspielhaus w Berlinie, Victoria Hall w Genewie, Crystal Cathedral w Kalifornii, Katedrze w Strasburgu (na zaproszenie Parlamentu Europejskiego), Konserwatorium i Filharmonii w Moskwie oraz Filharmonii w Sankt Petersburgu. Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w kraju oraz za granicą, pod batutą takich dyrygentów, jak Massimo Pradella, Aldo Ceccato, Ferrucio Scaglia, David Daniels, Mircea Basarab, André Lodeon,Witold Krzemieński, Andrzej Markowski, Jerzy Katlewicz, Krzysztof Missona, Tadeusz Strugała, Karol Teutsch, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj. Nagrywał dla wielu rozgłośni europejskich a także występował w programach telewizyjnych w Polsce, Rumunii i Stanach Zjednoczonych. Ma w dorobku 26 płyt
Jest zapraszany do udziału w pracach jury najważniejszych konkursów organowych na całym świecie.
Joachim Grubich prowadzi działalność pedagogiczną, którą rozpoczął w 1964 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie w 1969 uzyskał stopień docenta. W 1970 objął klasę organów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Obecnie jest profesorem zwyczajnym akademii muzycznych w Warszawie (gdzie przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Organów i Klawesynu) oraz Krakowie. Był też gościnnie profesorem w Seulu w Korei Południowej (1994-95). Prowadził kursy mistrzowskie w Bad Homburgu, Kristiansand, Lahti, Merseburgu, Soro, Zürichu oraz Kamieniu Pomorskim. Występował również z odczytami na temat polskiej sztuki organowej w Brukseli, Cambridge, Erlangen, Helsinkach, Lahti, Lubece, Norymberdze, Stuttgarcie i Sztokholmie.

Uczestniczył w pracach przy odbudowie organów w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie oraz w budowie nowych organów w Akademii Muzycznej, Filharmonii Narodowej i kościele św. Piotra i Pawła w Warszawie.

Joachim Grubich od 1992 pełni funkcję kierownika artystycznego letnich i jesiennych koncertów organowych w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie.
Z bardzo wielu nagród i odznaczeń jakimi uhonorowano profesora Grubicha warto wymienić cztery najważniejsze:
Złoty Krzyż Zasłóg
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal Pro Eclesia et Pontifice (nadany przez Jana Pawła II)

Recital Joachima Grubicha w Świeradowskim kościele będzie niewątpliwie najważniejszym koncertem tegorocznej edycji PRO MUSICA SACRA. Jest dla nas olbrzymim zaszczytem, że ten znakomity artysta zechciał przyjąć nasze zaproszenie i zagrać w naszej małej miejscowości. Zapraszam serdecznie wszystkich na to niezwykłej wagi wydarzenie zwłaszcza, że profesor, występuje w ostatnim czasie coraz rzadziej i okazji żeby go posłuchać na żywo nie ma dużo.

Jakub Choros