Świeradów-Zdrój

Letni Sezon Koncertowy

A+ A-

W sobotę 28 maja 2011 r. o godz. 16.00 na Hali Spacerowej Domu Zdrojowego w Świeradowie -Zdroju, odbędzie się koncert muzyki barokowej w wykonaniu dwóch zespołów: „Capelli Wratislaviensis” oraz zespołów szkół muzycznych i Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
W składzie Instrumentalnego Zespołu Muzyki Dawnej z PSM II st. im. R Bukowskiego we Wrocławiu wystąpi „gościnnie” troje muzyków ze Świeradowa -Zdroju: Szczepan Dembiński – viola da gamba /sopran/, Kinga Miakienko – viola da gamba /alt/ i Radosław Dembiński – viola da gamba /tenor/.

 

\"\"Viola da gamba to dawny instrument smyczkowy o kształcie zbliżonym do dzisiejszej wiolonczeli. Nie jest ona jednak bezpośrednim przodkiem dzisiejszych instrumentów, ale podobieństwa łączące oba instrumenty są znaczne. Pierwsze viole pojawiły się już pod koniec XV w. Cieszyły się dużą popularnością w epoce renesansu i baroku często były wykorzystywane zarówno jako instrument orkiestrowy, jak i solowy. W początkowym stadium instrument ten występował w wielu różnych odmianach. Dopiero w XVIw. wyklarował się dosyć jednolity wygląd tych instrumentów, choć zawsze występowały odmiany violi da gamba w różnych strojach.

 

 

 

PROGRAM:

Heinrich Schütz - Musikalische Exequiem

wykonawcy: „Capella Wratislaviensis”

w składzie:
Marzena Korchut-Łykowska - sopran
Kinga Łukasik - sopran
Katarzyna Pietsch - sporan
Agnieszka Niezgoda - sopran
Juleta Gonzales de Springer - sopran
Radosław Pachołek - alt
Ewelina Wojewoda - alt
Jakub Bieszczad - tenor
Bartłomiej Kusior - tenor
Dominik Kujawa - bas
Jacek Springer - bas
Jan Pieter - bas

Bartosz Kokoszka-wiolonczela barokowa
Henryk Kasperczak – teorba
Jarosław Kawałko - pozytyw oraz kierownictwo artystyczne

„Capella Wratislaviensis” jest młodym wrocławskim zespołem wokalnym złożonym z profesjonalnych śpiewaków dwóch czołowych zespołów Wrocławia: „Cantores Minores Wratislavienses” i chóru Filharmonii Wrocławskiej. Ta wyspecjalizowana grupa powstała aby zapewnić swoistą lukę repertuarową w działalności wszelkich podmiotów artystycznych na wrocławskim rynku muzycznym ze szczególnym uwzględnieniem epoki renesansu i baroku jak i też wszelkich wokalno-instrumentalnych form powstałych na terenie dolnego śląska i samego Wrocławia. Idea zespołu bierze swój początek również z chęci zapewnienia Wrocławiowi zespołu, który w pełny tego sposób będzie zespołem"miejskim", na kształt takich instytucji jak „Capella Cracoviensis”, czy też „Capella Bydgostiensis”, a wiec zespołu będącego niejako "dyżurnym" na usługach magistratu, zespołu silnie związanego z Wrocławiem i promującego w dużej mierze dzieła, które przez wieki powstawały we Wrocławiu i regionie lub są związane z nimi poprzez osoby wybitnych kompozytorów, którzy żyli i tworzyli tu,we Wrocławiu,swoje największe arcydzieła.


Dietrich Buxtehude - „Membra Jesu Nostri”

wykonawcy:
Zespół Wokalny z Akademii Muzycznej we Wrocławiu
Zespół Wokalny z PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu
Zespół Instrumentalny Muzyki Dawnej z PSM II st. im. R Bukowskiego we Wrocławiu
Kierownictwo artystyczne - Artur Wróbel