Chaty Sudeckie - Domy przysłupowe

A+ A-

tzw. chaty/domy przysłupowe, o konstrukcji wieńcowej, przysłupowej i mieszanej, położone głównie na peryferiach uzdrowiska. W większości pochodzą z XIX w. Największe ich zgrupowania znajdują się w przy ul. Długiej, Lwóweckiej i Głównej.

Świeradowskie budynki są częścią Krainy Domów Przysłupowych -malowniczego regionu u styku trzech granic: Niemiec, Czech o Polski.  Domy przysłupowe, których szczególnie dużo (około 6 tysięcy) zachowało sie na Gónych Łużycach - stąd nazywane są niekiedy domami łużyckimi.

Elementem rozpoznawczym domu przysłupowego są właśnie... przysłupy, czyli system drewnianych filarów wokół również drewnianej izby, podtrzymujący górną część domu (bezpośrednio dach albo piętro z szachulca). Wspomniana izba (tzw. izba zrębowa) z poziomych bali jest jakby "domem w domu" i konstrukcyjnie nie jest związana z resztą budynku. Ta drewniana "wkładka" stanowi jednak jego duszę. Liczne drewniane lub kamienne detale (wokół drzwi i okien, a nawet na samych słupach) podkreślają charakter każdego z domów  - jest to prawdziwa uczta dla oczu). 

KRAINA DOMÓW PRZYSŁUPOWYCH >>>

Multimedia