Lubań - Wieża Bracka

  • ul. Bracka 4, 59-800 Lubań

  • 2017-06-07 15:01:28

A+ A-

Wieża Bracka

Wieża Bracka jest nieczynna do kończa sierpnia 2017 r. ze względu na trwający remont.

 

Spragnionych ciekawych i niezapomnianych widoków zapraszamy do zdobycia królującej w Lubaniu Wieży Brackiej z 1318 r. Wznosząca się na 45 metrów wieża jest jedyną pozostałą budowlą bramną w mieście. W jej wnętrzu mieściło się więzienie miejskie, skład broni oraz wartownia. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że pełniła funkcję obronną nie tylko miasta, ale i pobliskiego klasztoru braci franciszkanów. Ośmiokondygnacyjna wieża została zbudowana z okolicznego kamienia bazaltowego na planie koła. Wspinając się na jej szczyt mamy możliwość zobaczenia z tarasu widokowego wspaniałej panoramy miasta i rozpościerającego się krajobrazu górskiego. Wyglądając na północ z okna budowli, dostrzec można cztery wieże, są to: Ratusz (XVI w.), Wieża Kramarska (XIII w.), Wieża Trynitarska (XIII w.) i Kościół pw. Trójcy Świętej (XIX w.) oraz powstającą na ulicy Brackiej Aleję Historycznych Gwiazd poświęconą pamięci znanych osób, które odwiedziły Lubań.

Dodatkowe atrakcje to dwie ekspozycje w wieży i w przyległym do niej budynku. W górnej części wieży zrekonstruowano XVII-wieczną izbę strażnika, pokazując tym samym codziennie życie i pracę stróżów porządku, którzy przez lata swą siedzibę mieli właśnie w tym miejscu. Strażnik Venzlav, zwany Wackiem dzień i noc obserwuje teren, czujny na wrogów i wszelkie niepokojące ruchy. W sali, do której przechodzi się z Wieży Brackiej obejrzeć można jedyną w Polsce kolekcję agatów z okolic Lubania. Znajdują się w niej okazy o dużej wartości, wszystkie pochodzą z zachodniej części Dolnego Śląska, wiele z nich to prawdziwe białe kruki, unikaty na skalę Europy i świata.

Zwiedzanie:

Zwiedzanie Wieży Brackiej trwa od maja do października obiekt czynny jest codziennie, również w weekendy. Do wieży prowadzą drzwi od strony parku, zaopatrzone w domofon. W dni powszednie zwiedzanie odbywa się o godz. 11.00, 13.00 i 15.00. W weekendy od godz. 10.00 do 14.00, co pół godziny. Zorganizowane grupy mogą kontaktować się telefonicznie - numer 75 722 32 13, mailowo – adres: muzeum@muzeum-luban.pl lub osobiście z pracownikami Muzeum Regionalnego (Rynek-Ratusz). Do końca maja 2016 r. wstęp na wieżę bezpłatny, od czerwca za symboliczną opłatą.

Multimedia

Mapa