Świeradów-Zdrój

TAK segregujemy

2013-06-26 11:49:12
A+ A-
W pojemnikach/workach koloru ŻÓŁTEGO gromadzimy papier, tekturę, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe.
  • WRZUCAMY: Puste butelki typu pet, plastikowe opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach i środkach czystości, folie i torebki z tworzyw sztucznych, zakrętki, puszki po napojach, kapsle, inne opakowania stalowe i aluminiowe, gazety, czasopisma, katalogi, prospekty, książki, torebki i worki papierowe, tektura, kartony (po napojach i innych produktach spożywczych).
  • NIE WRZUCAMY: Butelek i pojemników po olejach (spożywczych i silnikowych), opakowań po lekarstwach, zabawek oraz sprzętu agd, rtv i elektronicznego, styropianu, opakowań po aerozolach, puszek po farbach, baterii, brudnych i zatłuszczonych papierów, papieru termicznego i przebitkowego, pieluch, podpasek i innych artykułów higienicznych, worków po gipsie i cemencie, tapet.
Uwaga! 
Makulatura nie może być mokra ani zanieczyszczona chemicznie (klejami, farbami) oraz mikrobiologicznie (pleśń, grzyby). Z opakowań należy usunąć zawartość, odkręcić zakrętkę i zgnieść przed wrzuceniem do pojemnika.

W pojemnikach/workach BRĄZOWYCH gromadzimy tzw. bioodpady.
  • WRZUCAMY: odpadki kuchenne stałe, skorupki jaj, odpadki z ryb i mięsa, drobne kości, resztki owoców i warzyw, zepsutą żywność, ręczniki, chusteczki i serwetki papierowe, papier toaletowy, popiół z drewna. W okresie prac ogrodowych w osobnym pojemniku/worku tego samego koloru (w przypadku, gdy nie będą kompostowane na posesji) gromadzimy liście, drobne gałęzie, trawę, przycięte części drzew i krzewów, kwiaty i inne pozostałości roślin. Jeżeli nieruchomość dysponuje kompostownikiem, może gromadzić: miękkie części uprawianych roślin, ściętą trawę, liście, drobne gałęzie i małe kawałki drewna, chwasty, spadłe owoce, odpady po owocach i warzywach, obierki, skórki oraz resztki owoców cytrusowych i produktów mleczarskich, stary chleb, fusy po herbacie i kawie z filtrem (wyłącznie papierowym), skorupki od jajek i popiół z drewna, węgla brunatnego lub torfu.
  • NIE NALEŻY KOMPOSTOWAĆ: kości, mięsa, zepsutej żywności, tłuszczy, płynnych resztek jedzenia, herbat ekspresowych, odchodów zwierzęcych, tkanin, materiałów nieorganicznych, papieru, niedopałków, popiołu z węgla kamiennego i koksu, osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb, materiałów i substancji zanieczyszczonych (np. zawierających metale ciężkie lub toksyczne związki organiczne).

BEZBARWNE worki przeznaczone są do gromadzenia:
  • wystudzonego popiołu z palenisk, kominków i przydomowych kotłowni - jest to także odpad segregowany!
  • popiół można też gromadzić w innym niepalnym pojemniku, wyraźnie oznaczonym na potrzeby firmy wywożącej.

W pojemniku/worku koloru CZARNEGO gromadzimy:
  • wszystkie pozostałe odpady po procesie segregacji lub - dla osób niedecydujących się na segregację - odpady zmieszane,
  • artykuły higieniczne, takie jak zużyte pieluchy i podpaski, watę i waciki kosmetyczne.

W pojemnikach/workach koloru ZIELONEGO gromadzimy szkło bezbarwne oraz kolorowe.
  • WRZUCAMY: Butelki i szklane opakowania po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, słoiki (bez nakrętek, zacisków i gumowych uszczelek), szklane opakowania po kosmetykach i inne.
  • NIE WRZUCAMY: Szkła stołowego, porcelany i ceramiki, szkła okiennego, luster, szyb samochodowych, doniczek, szkła żaroodpornego, żarówek, lamp i neonówek, okularów.
Uwaga! 
Przed wyrzuceniem opakowań należy usunąć zawartość (dokładne mycie nie jest konieczne, ale przepłukanie jest jak najbardziej wskazane). Starajmy się nie tłuc szkła.


Multimedia