Na przełomie roku 2013/2014 w chodniku położonym przy ul. Wyszyńskiego umieszczono 8 dekoracyjnych rozet, które swoją treścią nawiązują do najważniejszych dat w historii Świeradowa-Zdroju.
Rozety składają się z bloków granitowych w kształcie koła o średnicy 1 metra, a na każdym z bloków wykonane zostały płaskorzeźby. Obwoluta koła wykonana została z kilku rzędów naprzemiennie ułożonej kostki granitowej i bazaltowej.
Wykonawcą płaskorzeźb jest Maciej Wokan.
1 rozeta – XII w. - FLINS
Nazwa miejscowości - Dzisiejszy Świeradów został po raz pierwszy wzmiankowany w roku 1524 pod nazwą Fegebeutel, z uwagi na karczmę zbudowaną przy drodze wiodącej z Mirska na stronę czeską. W dosłownym tłumaczeniu tego słowa na język polski oznacza Czyścisakwę - miejsce, w którym twoja sakwa będzie wyczyszczona.
3 rozeta – 1572 – ŚWIĘTE ŹRÓDŁO
Z 1572 r. pochodzi pierwsza wzmiankach o świeradowskich wodach mineralnych, które opisał w swoim dziele śląski lekarz Leonard Thurneysser, opisując zimne i ciepłe mineralne i metaliczne wody świeradowskiego źródła, nazywając go „świętym źródłem”(heiligen Brunnen).
4 rozeta – XVI w.; XX w. - SKÓJKA PERŁORODNA
W Sudetach, a tym samym w Górach Izerskich skójka perłorodna występowała w Kwisie i jej dopływach. Dokładnie nie wiadomo kiedy odkryto ich występowanie, jednakże pierwsze prawodawstwo dotyczące ich połowu pojawiło się pod koniec XVI wieku. Jak wynika z relacji Kaspara Schwenckfeldta w Kwisie dominowały odmiany o barwie perłowej i różowawej, choć inne źródła mówią także o najrzadszych brązowych i czarnych perłach. Jak wiadomo część okazów trafiała na dwór cesarski w Pradze, a później nawet i do Drezna. Mówi się że z tutejszych pereł produkowano lek na wszelkie choroby, zwany aqua perlata.
W latach 50-tych i 60-tych XVIII w. małż w Kwisie było bardzo mało, o czym świadczy fakt iż ostatni królewski poławiacz pereł Kasper Treubluth popadł z tego powodu w ruinę. Od tego czasu przestano organizować połowy pereł i tylko czasem udawało się miejscowej ludności odnaleźć pojedyncze egzemplarze, a w 1802 r. Ch. A. Schwarze zebrał w Kwisie 41 muszli z 23 perłami, a pod koniec XIX wieku perłoródka stała się zwierzęciem nadzwyczaj rzadkim. Z lat 90-tych XIX w. pochodzą ostatnie doniesienia o żywych skójkach z Kwisy, a badania prowadzone przed wybuchem I wjny światowej dowodzą iż skójka utrzymała się w potokach Gór Izerskich, gdzie w 1921 r. doliczono się 100 szt. w dorzeczu Witki. Perłoródka występowała w rejonie Sudetów do początków XX wieku.
źródło: Plan ochrony perłoródki rzecznej w Polsce, Katarzyna Zając, Tadeusz Zając, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Kraków 2007
źródło: http://geoexplorer.blog.pl/tag/perlorodka-rzeczna/
5 rozeta – 1768 – STARY DOM ŹRÓDLANY
W uzdrowiskowej przeszłości Świeradowa istotną datą jest 1768 r., z którym kojarzono początek zorganizowanej działalności uzdrowiskowej miasta. W roku tym poprawiono obudowę górnego źródła, a obok niego wybudowano dom mieszkalny z 14 pokojami tzw. „stary dom źródlany”, gdzie przebywali kuracjusze.
6 rozeta – 1909 – KOLEJ IZERSKA
1 października 1909 r. - zakończono pierwszy etap budowy do Świeradowa-Zdroju - wykonane prace to: wykucie półek skalnych na zboczach Grzbietu Kamienickiego, most nad Kwisą.
Kolej do Świeradowa-Zdroju
linia - 10,8 km
różnica poziomów: 206 m
łuki torowiska od 300 do 800 m, szerokość nie przekraczała 4,2 m
wykorzystano stalowe szyny o długości 12 m z profilem typu IIa
średnie nachylenie toru: 19 promili
7 rozeta – 1933 – WODY RADOCZYNNE
8 rozeta – 2008 – KOLEJ GONDOLOWA
Kolej funkcjonuje przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie.
długość trasy kolei wynos 2172 m
wysokość stacji dolnej 620 m n.p.m.
wysokość stacji górnej 1060 m n.p.m.
różnicy poziomów 440m.
Trasa narciarska ma 2500m długości i zróżnicowany poziom trudności, będzie naśnieżana w sezonie zimowym oraz oświetlona.
Średnie nachylenie trasy: 28%
Szerokość trasy: min. 40m
Czas przejazdu koleją to 8 minut.
Naśnieżanie wykonywane jest przez 21 armatek śnieżnych, rozmieszczonych mniej więcej co 120 m. Natomiast oświetlenie zapewnia 41 masztów oświetleniowych po 800W każdy.
Wykonanie: amistad.pl © Świeradów-Zdrój, ul. 11 Listopada 35, 59-850 Świeradów-Zdrój; tel. (75) 78 16 489; email: it@swieradowzdroj.pl | Deklaracja dostępności