Świeradów-Zdrój

Śladem Izerskich Tajemnic - 2011 rok

2012-02-20 10:07:36
A+ A-

 Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".Operacja mająca na celu "wzrost atrakcyjności turystycznej poprzez wytyczenie szlaku turystycznego w Górach Izerskich i na Pogórzu Izerskim" współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" - mały projekt. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Koszt realizacji zadania wynosi ok. 60 tys. złotych, przyznana kwota dofinansowania to 24 905,30 zł. 

22 marca 2011 r. do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Izerskie” w Uboczu, na realizację projektu pn. pn. „Śladem Izerskich Tajemnic”, został złożony wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju „Odnowa i rozwój wsi”. 29 kwietnia Rada Programowa Stowarzyszenia dokonała oceny wniosków i w rankingu nasz wniosek uplasował się na 4 pozycji na 39 złożonych propozycji. Następnie wnioski zostały przekazane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, z którym 19 grudnia 2011 r. Gmina podpisała umowę na jego realizację. Koszt realizacji zadania wynosi ok. 60 tys. złotych, przyznana kwota dofinansowania to 24 905,30 zł.

Projekt „Śladem Izerskich Tajemnic” zakłada wytyczenie szlaku turystycznego, który odkrywa historie i legendy związane ze Świeradowem. W najciekawszych miejscach na szlaku, ustawionych zostanie 10 kamieni-głazów, a na każdym z nich zostanie wygrawerowana płaskorzeźba z symbolem atrakcji i jej nazwą, oraz tajemniczym hologramem.

W celu promocji szlaku i zachęty do jego zwiedzania, przygotowana została górska zabawa, której częścią jest tajemniczy hologram znajdujący się na głazach. Każdy kto weźmie udział w zabawie musi wykonać zadanie polegające na odwiedzeniu 10 wyznaczonych punktów i odrysowaniu tajemniczych hologramów. Nagrodą za ukończenie zabawy jest wiedza zdobywcy i satysfakcja z przejścia szlakiem oraz wpis do: „Księgi odkrywców Gór Izerskich” i „Certyfikat Odkrywcy”. Pierwszych 100 osób otrzyma także pamiątkową koszulkę z nadrukiem wszystkich hologramów. W zabawie będzie mógł wziąć udział każdy kto zgłosi swoją gotowość w czterech punktach na terenie Świeradowa-Zdroju: Informacji Turystycznej, Domu Zdrojowym, Urzędzie Miasta i Nadleśnictwie oraz w Informacji Turystycznej w gminie Mirsk. W każdym z tych punktów otrzyma zestaw materiałów pomocniczych pn. „Kuferek odkrywcy” w skład którego wchodzą: Przewodnik po izerskich tajemnicach, notes i ołówek do odrysowywania hologram. W przewodniku opisany zostanie szlak wraz z atrakcjami i ich opisem, legendą, zdjęciami. Znajdzie się tu również mapka sytuacyjna przedstawiająca przebieg szlaku i rozmieszczenie poszczególnych punktów.

W chwili obecnej (styczeń 2012) już została podpisana umowa na wykonanie płaskorzeźb – wykonawcą jest pan Maciej Wokan ze Szklarskiej Poręby. Trwają również prace związane z projektami płaskorzeźb i hologramów. Termin zakończenia realizacji zadania przewidziano na październik 2012 r.

 

Multimedia